Mieszkańcy tłumnie odwiedzili fort po remoncie. Fot. B. Ziaja
Fort św. Benedykt otwarty dla zwiedzających
Zwiedzający podkreślają, że dzięki remontowi obiekt odzyskał swój dawny blask – szczególnie dla tych, którzy widzieli go przed rozpoczęciem prac.
„Robi bardzo duże wrażenie. Teraz to jest niebo a ziemia” – mówią.
Tak o forcie pisaliśmy 10 lat temu - Fort świętego Benedykta ciągle niszczeje. Miały tam być muzealne zaplecza. ZDJĘCIA
Fort św. Benedykta przed remontem. Fot. M. Skowronek/arch. RK
W przyszłości w forcie św. Benedykta ma powstać centrum edukacji z zakresu nauk ścisłych dla dzieci i młodzieży, a także kawiarnia. Pomysł szczególnie przypadł do gustu mieszkańcom. – Bardzo dobrze. Dzieci powinny znać to miejsce i ten kawałek historii Krakowa – usłyszał reporter Radia Kraków.
W niedzielę, 20 lipca, zwiedzanie potrwa do godziny 19:00.
Historia fortu św. Benedykt na szlaku Twierdzy Kraków
Fort „Św. Benedykt” był jednym z pierwszych fortów powstałych po podgórskiej stronie Krakowa. Wraz z fortami „Krzemionki” i „Krakus” (obecnie nieistniejącymi) miał za zadanie bronić ważnych traktów komunikacyjnych: wiedeńskiego (dzisiejsze ulice Kalwaryjska i Wadowicka) oraz lwowskiego (ulice Limanowskiego i Wielicka).
Konstrukcja fortu nawiązywała do tzw. wież maksymiliańskich znanych z austriackiej Twierdzy Linz – innowacyjnej koncepcji fortyfikacyjnej, w której osobne, regularne szesnastoboczne forty z okrągłym dziedzińcem miały wspierać się nawzajem ogniem.
Mimo że fort „Św. Benedykt” był bardziej zaawansowany i większy niż jego pierwowzory z Linzu, już w chwili oddania do użytku uznawany był za przestarzały. W 1905 roku został rozbrojony i przekształcony w koszary. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości służył jako budynek mieszkalny, a po II wojnie światowej aż do 1984 roku nadal pełnił funkcje mieszkaniowe.