Pomysł wyszedł jednak nie od wydawcy gry, francuskiej firmy Libellud czy jej polskiego dystrybutora Rebel, tylko zrodził się w samym muzeum, o czym opowiada jedna z autorek projektu Agata Jabłońska:
Był to pomysł mojej koleżanki Ani Berkowicz z działu edukacji, która już wiele lat temu pomyślała to, co być może niejeden muzealnik, niejedna muzealniczka też sobie pomyśleli o kartach DIXIT - te obrazy są przedziwne, ale my też takie mamy, u nas też są takie dziwne obrazy. One są czasem ciekawsze, może by tak zagrać w DIXIT obrazami z naszego muzeum? Nasza propozycja spotkała się z bardzo ciepłym i szybkim odbiorem. Trzonem pracy nad tą talią było to, o co w niej chodzi, czyli wybór ilustracji, zebranie danych nt. tych obrazów dotyczących np. tego, czy możemy je wykorzystać i przesłanie około 200 propozycji do Francji, do studia projektującego grę. Tam nastąpiły jakieś magiczne czynności polegające na wyborze konkretnych obrazów dostosowanych do wymogów gry.
Chodzi po prostu o to, że obrazy powinny budzić odpowiednio bogate skojarzenia z koszyka pojęć, założonych przez autorów gry. Ostatecznie spośród 200 przesłanych przez muzeum propozycji wybrano 84, bo tyle jest kart do gry. Jest oczywiście i dama z gronostajem Leonarda da Vinci, ale też „Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej, czy „Żurawie” Józefa Chełmońskiego.
Trzon zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie stanowi sztuka Młodej Polski, symbolizmu, który jako kierunek w sztuce, jako zjawisko w historii sztuki był po prostu wcieleniem Dixita, tych trochę absurdalnych, onirycznych klimatów, które Dixit ma.
Warunkiem, aby jakieś dzieło mogło trafić do talii była jednak jego sytuacja prawna, czyli obecność w domenie publicznej. I to właśnie proces sprawdzania praw autorskich zajął najwięcej czasu w trwającym 2 lata projekcie. Do zestawu dołączona jest też ulotka, która pozwala zobaczyć wszystkie dzieła w całości, a także poznać ich autorów i tytuły.
Premiera dodatku „Dixit: MNK” odbędzie się w sobotę 19 sierpnia w Sukiennicach. Będzie można zagrać i dowiedzieć się więcej o zbiorach muzeum.