Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Z AGH, przez Kanion Colca do Białego Domu. Zbigniew Bzdak w ZPAF Gallery

  • Tadeusz Marek
  • date_range Wtorek, 2024.03.26 11:02 ( Edytowany Wtorek, 2024.03.26 11:25 )
Zbigniew Bzdak fotografował dla National Geografic, The Times czy do Chicago Tribune. Z aparatem przemierzył Amazonkę, Kanion Colca w Peru a także towarzyszył Barackowi Obamie w trakcie jego kampanii prezydenckiej w 2008 roku. Przygodę z fotografią zaczynał w krakowskiej grupie SEM, powstałej z inicjatywy ówczesnych studentów AGH. Dziś zdjęcia pochodzące z dwóch najbardziej osobistych cyklów fotograficznych artysty oglądać można w ramach wystawy trwającej w krakowskiej galerii Związku Polskich Artystów Fotografików. Zbigniew Bzdak był gościem Tadeusza Marka w Przystanku Kultura Radia Kraków.

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka ze Zbigniewem Bzdakiem

Fotografie prezentowane w krakowskiej galerii ZPAF przenoszą oglądających do samego rdzenia wybranych przez Zbigniewa Bzdaka wycinków amerykańskiej rzeczywistości. Pozostają równocześnie w bardzo bliskim kontakcie z drogą życiową autora. Podróż zaczyna się od Wayoming, który Bzdak przemierzał w towarzystwie dziennikarki Susan Anderson:

Od czasu, gdy rozpoczęłam pracę jako dziennikarka telewizji w Wyoming, przejechałam setki mil po całym stanie wraz z fotografem Zbigniewem Bzdakiem przygotowując reportaże o aktualnych wiadomościach. Podczas podróży dyskutowaliśmy godzinami o tym, co nam się w Wyoming podoba, a co nie i dlaczego żadne z nas nie chciałoby żyć gdzie indziej. Podczas wyjazdu na narty do Narodowego Parku Yellowstone, siedząc przed kominkiem przy wyjątkowo mroźnej pogodzie, postanowiliśmy wyrazić naszą fascynację o Wyoming w formie książki. Tak rozpoczęła się nasza odkrywcza podróż licząca ponad 20 tysięcy mil. Zasadnicze pytanie, jakie sobie postawiliśmy, było proste: Kto decyduje się na życie w najmniej zaludnionym stanie, w królestwie dzikiej natury i oszałamiających pejzaży, gdzie jednak brak wielkich miast?

- pisze dziennikarka.

Wystarczy jednak – będąc w krakowskiej galerii – obrócić się o sto osiemdziesiąt stopni, by raptem znaleźć się w zgoła innej rzeczywistości. Oto bowiem wyludniony Wayoming porzucamy na rzecz barwnego miasta Chicago. To tam przy okazji pracy nad szerokim projektem badającym obrzędowość religijną różnych grup etnicznych Zbigniew Bzdak wszedł w bliższy kontakt z Polonią.

Zacząłem fotografować inne aspekty codziennego życia w polskich dzielnicach. Odwiedzałem kluby tańca, sklepy, restauracje oraz dokumentowałem wydarzenia takie jak Parada Konstytucji 3 Maja w Chicago, na którą w tamtych latach przybywało około 300 000 osób. Rok 2000 to był przełomowy okres dla chicagowskiej Polonii, bo po zmianach w Polsce, a później integracji z Unią Europejską emigracja z Polski do USA ustała. Moja wystawa Sweet Home Chicago. Polonia 2000 to bardzo fragmentaryczny obraz środowiska polskiego, ale dla mnie to była przede wszystkim okazja aby poznać wielu wspaniałych ludzi oraz do odświeżenia własnych związków z polską kulturą.

- pisze artysta.

Zdjęcia Zbigniewa Bzdaka z cyklu Living in Wyoming oraz Sweet Home Chicago będzie można oglądać w krakowskiej galerii ZPAF do 13 kwietnia.

Zdjęcia Zbigniewa Bzdaka z cyklu Living in Wyoming oraz Sweet Home Chicago będzie można oglądać w krakowskiej galerii ZPAF do 13 kwietnia.

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię