Liliana Sonik, prezes Instytutu i pomysłodawczyni przedsięwzięcia przypomniała, że organizowany po raz 15. konkurs Cudowna Moc Bukietów związany jest ze starym zwyczajem, zgodnie z którym 15 sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. "Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca" - zaznaczyła Sonik.
"Ten piękny polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach a nie na sklepowych półkach. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bajecznie kolorowe, pachnące kompozycje pobudzają wyobraźnię" - dodała pomysłodawczyni konkursu.
W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy powiatu wielickiego bez żadnych ograniczeń wiekowych. Swoje bukiety mogą składać w czwartek 15 sierpnia po każdej mszy św. w kościele pw. Świętego Ducha w Podstolicach. Bukiety konkursowe ocenianie i nagradzane będą w dwóch kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny oraz Mały Bukiet – konkurs dla dzieci do lat 13. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi w tym samym dniu o godzinie 13.
Zgodnie z regulaminem we wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).
W kategorii Tradycyjny Bukiet Zielny – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Bukiet ma być tak ułożony, by móc trzymać go w dłoni lub - jeśli jest bardzo duży - w dwu rękach. Inną pożądaną formą jest naręcze. Zgodnie z małopolską tradycją bukiet zielny zawiera nabite na patyk jabłko.
W konkursie dziecięcym Mały Bukiet kryterium oceny to staranność wykonania oraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być zrobiony samodzielnie przez dziecko, a dorośli mogą być jedynie doradcami.
Zgodnie z legendą z czasów wczesnochrześcijańskich, po wniebowzięciu apostołowie w opustoszałej grocie znaleźli wonne zioła i kwiaty. Historia ta dała początek tradycji robienia bukietów zielnych.
Według starego polskiego zwyczaju 15 sierpnia, na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi kobiety przygotowywały wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Następnie bukiety święcono w kościele. Bukiety te zasuszano, rośliny wykorzystywano jako lekarstwa. Wierzono też, że bukiety chronią przed nawałnicami i burzami.
- A
- A
- A
Wykorzystywano je jako lekarstwa. Miały też chronić przed nawałnicami i burzami
Mieszkańcy powiatu wielickiego mogą wziąć udział w konkursie Cudowna Moc Bukietów organizowanym 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Podstolicach przez Instytut Dziedzictwa. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny i „Mały” Bukiet dla dzieci.
Źródło:
Polska Agencja Prasowa
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:53
Bruk-Bet Termalica wraca do ekstraklasy! Awans dzięki remisowi Wisły Płock
-
21:24
Tarnów idzie do muzeum
-
19:13
Czar Nocy Muzeów 2025 w Galerii Marii Ritter w Nowym Sączu
-
18:12
Cisza wyborcza na szczęście cicha. W Małopolsce bez poważnych incydentów
-
17:50
Próba porwania dziecka w Czyrnej pod Krynicą-Zdrój. Są patrole policji
-
17:15
„Walczę o to, żeby miłość była miłością”. Marsz Równości przeszedł przez Kraków
-
16:42
Wspólnota, radość, szacunek. Marsz Równości przeszedł przez Kraków
-
15:04
Trawy podrosły, czas na koszenie. Kraków nie wszędzie jednak kosi tak samo
-
13:33
Duży pożar w Tarnowie, nad miastem kłęby dymu
-
12:59
Podróże rowerowe z dziećmi
-
12:12
Groźny pożar w Tarnowie ugaszony
-
10:48
Jest nowy projekt uchwały o SCT w Krakowie. Kilka ważnych zmian
-
22:05
Mops, Pekińczyk, Shih Tzu, buldog francuski - zabójcze kaprysy ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze