Zacznijmy od dużych projektów. Jednym z nich jest budowa nowoczesnej siedziby miejskiej biblioteki. W połowie przyszłego roku ma zostać ogłoszony konkurs na zaprojektowanie obiektu. Na razie wstępne, bo budowa to odległa i kosztowana perspektywa.
Chcemy pozyskać zewnętrzne finansowanie - mówi zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk. Miasto liczy między innymi na pieniądze z Unii Europejskiej i polskie KPO
- A
- A
- A
Władze Krakowa przedstawiły pomysły na teren Wesołej
Teren 4 lata temu został odkupiony od szpitala Uniwersyteckiego. Chodzi o obszar wyznaczony przez ulice: Kopernika, Śniadeckich, Grzegórzecką i Bujwida. Wesoła ma być miejscem spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych i aktywistów, przestrzenią przystosowaną do koncertów i wypoczynku. Rewitalizacja potrwa jednak wiele lat. Co się zmieni?Nie sądzę żeby realizacja nowoczesnej biblioteki z dodatkowymi funkcjami i budynki ok. 2 tysięcy metrów kwadratowych mogła kosztować mniej niż 200 milionów złotych
W klasztorze przy ulicy Kopernika będzie natomiast działać Centrum Muzyki Sakralnej. Poza nabożeństwami zaplanowano tam próby i koncerty - wyjaśnia prezydent Jacek Majchrowski
Wynajmowaliśmy kościoły na różnego typu koncerty, szczególnie kościół św. Katarzyny. W pewnym momencie proboszczowie dostali wytyczne: żadnych koncertów z wyjątkiem muzyki sakralnej. Takie miejsce więc się przyda, a kościół ma znakomitą akustykę.
Na Wesołą chce przeprowadzić się Małopolski Instytut Kultury oraz Instytut Literatury. Od września działa tam także apteka Designu, czyli miejsce spotkań artystów i projektantów.
Obszar Wesołej ma być przyjazny organizacjom pozarządowym, ale zachęcać do wypoczynku wszystkich mieszkańców. Tereny zielone mają zostać zaprojektowane przez studentów architektury i urbanistyki:
Przede wszystkim będzie się szło na Wesołą po wytchnienie, rekreację, spędzenie czasu z rodziną, bliskimi
Gruntowna rewitalizacja Wesołej to długotrwały proces. Efekty zdaniem prezydenta Muzyka zobaczymy na koniec przyszłej kadencji samorzadu, czyli w 2029 roku.
Do końca roku mają trwać rozbiórki zniszczonych budynków, które nie są objęte ochroną konserwatorską. W 2024 na obszarze pojawią się nowe ławki i kosze dla śmieci, zlikwidowane mają zostać ogrodzenia od strony ulicy Śniadeckich. Chodzi o uprzątnięcie terenu i otwarcie go dla spacerowiczów.
W połowie przyszłego roku ma wreszcie zacząć działać kompleks trzech restauracji - dodaje Jan Pamuła prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa:
Docelowo teren ma być połączony z powstającym przy Grzegórzeckiej parkiem kolejowym.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
08:45
POLSA: podstawowe cele misji na ISS wykonane w ok. 96 proc.
-
08:21
Piłkarskie Euro kobiet: w sobotę Polska zagra z Danią w meczu o honor
-
07:51
Ekstraklasa piłkarska - Bruk-Bet pokonał Omonię w sparingu
-
07:47
Wimbledon: Iga Świątek zagra o szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł
-
07:45
Ekstraklasa piłkarska - zwycięski sparing Cracovii
-
07:39
Wimbledon - Świątek zagra o szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł
-
07:15
Sobota będzie szara i deszczowa na południu Małopolski
-
00:40
17-latek dźgnięty nożem w centrum Tarnowa. Napastnik poszukiwany
-
22:05
Homo sapiens strzela do „misia”.To obsesja nadkontroli.
-
20:02
82. rocznica Rzezi wołyńskiej. "Tu naprawdę nie chodzi o jeden pomnik"
-
19:03
Rada społeczna szpitala w Krynicy za likwidacją porodówki
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze