"Wyboru wierszy, które usłyszymy dokonała w dużej mierze żona poety – Maja Zagajewska. Będą to takie utwory jak +Poezja jest poszukiwaniem blasku+, +Szybki wiersz+, +Burza+ , +Uchodźcy+, +Bez końca+, +Teraz, kiedy straciłeś pamięć+" - powiedział PAP Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

"Ta wieczornica nawiązuje do tradycji żegnania poetów w kościele św. Katarzyny. Tak żegnaliśmy Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską i Stanisława Barańczaka. Tak będziemy też żegnać Adama Zagajewskiego" - dodał.

Wiersze zyskają oprawę muzyczną – będą to bliskie Adamowi Zagajewskiemu utwory Jana Sebastiana Bacha zagrane na viola da gamba przez Justynę Rekść-Raubo, a także improwizacje na saksofonie w wykonaniu Marka Batorskiego.

Bezpłatne wejściówki na wieczornicę poetycką zostały rozdane w zalewie kilka minut. Osoby, którym nie udało się ich zdobyć, mogą oglądać transmisję tego wydarzenia na platformie Play Kraków.

Organizatorami wieczoru poetyckiego są Miasto Kraków i KBF.

W niedzielę urna z prochami Adama Zagajewskiego zostanie złożona w Panteonie Narodowym w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Uroczystej mszy żałobnej przewodniczył będzie ks. prof. Alfred Wierzbicki. Ze względu na obostrzenia pandemiczne w pogrzebie poety uczestniczyć będzie jedynie najbliższa rodzina i osoby zaproszone. Mieszkańcy będą mogli śledzić uroczystość na telebimie ustawionym przed kościołem, będzie ona także transmitowana na kanale YouTube Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie 21 czerwca 1945 r. Zmarł 21 marca 2021 r. w Krakowie.

Zadebiutował w 1967 r. na łamach "Życia Literackiego". W 1968 r. współtworzył krakowską grupę poetycką "Teraz", a później wraz z Julianem Kornhauserem stworzył program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej Nowa Fala. Był związany z opozycją demokratyczną, po proteście wobec projektowanych zmian w Konstytucji PRL został w 1975 r. objęty zakazem druku. W 1982 r. wyjechał do Paryża, po powrocie w 2002 r. zamieszkał w Krakowie.

Był autorem m.in zbiorów wierszy m.in. "Komunikat" (1972) i "Sklepy mięsne" (1975), "List. Oda do wielości" (1983), "Jechać do Lwowa" (1985) oraz "Płótno. Paryż" (1990) "Ziemia ognista" (1994), "Trzej aniołowie" (1997), "Pragnienie" (1999), "Asymetria" (2014), "Lotnisko w Amsterdamie" (2016), "Prawdziwe życie" (2019). Cenione były także jego tomy eseistyczne, jak "Dwa miasta" (1991) "W cudzym pięknie" (1998), "Obrona żarliwości" (2002), "Poeta rozmawia z filozofem" (2007), "Substancja nieuporządkowana" (2019).