Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

  • Tomasz Buszewski
  • date_range Poniedziałek, 2023.04.24 10:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.04.24 20:23 )
Kraków ma najstarszą na świecie imprezę lotniczą. W maju startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. Rozmowa z kpt. Marianem Wieczorkiem z Wieczorek Flying Team.

Kpt. Marian Wieczorek za sterami Boeinga 787 Dreamliner PLL LOT - fot. archiwum własne

Posłuchaj rozmowy z kpt. Marianem Wieczorkiem z Wieczorek Flying Team

W Pobiedniku Wielkim pod Krakowem odbędą się najstarsze na świecie zawody samolotowe pn. 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. Organizatorem jest Aeroklub Krakowski, który kultywuje tradycję tych zawodów od 1929 roku.

Podniebne zmagania odbędą się w dniach do 10 do 13 maja br. Zawody samolotowe w Lataniu Precyzyjnym ściągną do Krakowa najlepszych sportowych pilotów samolotowych, członków Kadry Narodowej, jak i dopiero rozpoczynających swą przygodę z lataniem debiutantów. Swój udział zapowiedział już m.in. obecny mistrz świata w lataniu precyzyjnym - krakowianin Michał Wieczorek.

Podium 56. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki - 1. Michał Wieczorek, 2. Krzysztof Wieczorek, 3. Krzysztof Skrętowicz. 2018 r. - fot. Marcin Wieczorek

Podium 56. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki - 1. Michał Wieczorek, 2. Krzysztof Wieczorek, 3. Krzysztof Skrętowicz. 2018 r. - fot. Marcin Wieczorek

Aeroklub Krakowski zaprasza do obserwowania podniebnych zmagań w Pobiedniku Wielkim. Samoloty będą również widoczne nad całą Małopolską, także wypatrujmy ich w powietrzu. Najbardziej widowiskowa konkurencja lądowań odbędzie się 12 maja w godzinach popołudniowych. Aeroklub Krakowski zaprasza kibiców do obserwowania lotów i prosi obserwatorów o posiadanie kamizelek odblaskowych ze względów bezpieczeństwa. 

Zawody te zapoczątkowano w 1929 roku, w rok po utworzeniu Aeroklubu Krakowskiego. Jako jedyne przedwojenne zawody samolotowe są kultywowane po dziś dzień i jak się okazuje, są najstarszą na świecie imprezą samolotową. W tym roku przypada ich 60. edycja, która uświetni jubileusz 95-lecia Aeroklubu Krakowskiego.

Nazwa zawodów też nie jest przypadkowa, otóż przed II Wojną Światową Kraków właśnie był usytuowany w południowo-zachodniej Polsce. Po wojnie i zmianie granic względem II Rzeczypospolitej, zawody wznowiono dopiero w 1958 roku z okazji XXX-lecia Aeroklubu Krakowskiego. Organizatorzy postanowili utrzymać ich nazwę, pomimo znacznych zmian granic naszego kraju. Zawody upamiętniają wybitnego rodaka, pilota Franciszka Żwirkę, który w 1932 roku zwyciężył w zawodach lotniczych Challange. Ponadto Franciszek Żwirko wygrał dwie pierwsze edycje krakowskich zawodów.

11 września 1932 roku Franciszek Żwirko wraz ze Stanisławem Wigurą zginęli w katastrofie samolotu RWD-6 pod Cierlickiem Górnym w Czechosłowacji. W miesiąc po wypadku Aeroklub Krakowski zorganizował IV Lot Południowo-Zachodniej Polski, podczas którego upamiętniono wybitnego lotnika Franciszka Żwirkę, nazywając jego imieniem te zawody.

Krakowską imprezę poprzedzi obóz treningowy Kadry Narodowej, podczas którego piloci będą przygotowywali się do nadchodzących zawodów i całego sezonu sportowego 2023, w tym do mistrzostw świata we Francji. Nad przebiegiem treningu będzie czuwał trener Kadry Narodowej Wojciech Władyka.

Kpt. Marian Wieczorek - fot. archiwum własne

Kpt. Marian Wieczorek - fot. archiwum własne

O historii imprezy, zawodnikach i wreszcie na czym polega latanie precyzyjne, Tomek Buszewski rozmawiał z Marianem Wieczorkiem, członkiem honorowym Aeroklubu Krakowskiego, medalistą mistrzostw świata i Europy w sporcie samolotowym, pilotem, który kilkukrotnie brał udział w krakowskich zawodach samolotowych, dwukrotnie je zwyciężając w 1986 i 1988 roku. Dziś aktywnie wspiera rozwój i organizację imprezy, a dodatkowo występuje w roli Przewodniczącego Jury, który czuwa nad poprawnością przebiegu imprezy.

Autor:
Tomasz Buszewski

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię