- A
- A
- A
W Beskidach kosze już nie dla niedźwiedzi! ZDJĘCIA
50 specjalnych antyniedźwiedziowych koszy na śmieci ustawiła w polskich górach organizacja WWF. Pojemniki na odpadki stanęły w miejscach, gdzie często w śmieciach smakołyków szukały niedźwiedzie. Kosze są duże, zielone i mają specjalne zabezpieczenia przed niedźwiedzimi łapami. Akcję właśnie zakończono. Ostatnie kosze ustawiono w Babiogórskim Parku Narodowym.Antyniedźwiedziowe kosze na Krowiarkach. Fot. M. Mędela
Koniec z buszowaniem po śmietnikach i łatwym zdobywaniem pokarmu. Organizacja WWF ustawiła w polskich górach 50 specjalnych koszy odpornych na niedźwiedzie łapy. Pojemniki stanęły też w Małopolsce: w Beskidzie Niskim oraz Babiogórskim Parku Narodowym . Nowe kosze są tak zbudowane, by do odpadków nie mogła dostać się dzika zwierzyna. To ważne, bo wyrzucane przez turystów odpadki są łatwym kąskiem dla niedźwiedzi. A te, przyzwyczajone do stołowania się w śmietnikach, coraz częściej podchodzą również pod domy.
"Musimy dbać o ty, aby niedźwiedzie nie spożywały resztek, które człowiek zostawia na szlakach turystycznych. To szkodzi zwierzętom. Projekt powstał, aby chronić niedźwiedzie, aby nie szkodziły sobie, zjadając resztki pozostawione przez turystów" - wyjaśnia Anna Buk, koordynatorka akcji WWF.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 11
Każdy zainstalowany w górach pojemnik zbudowany jest z grubej blachy stalowej, przykrywa go klapa z zasuwą, którą może otworzyć tylko człowiek. Pojemniki stoją w miejscach często odwiedzanych przez turystów, takich jak wiaty, pola biwakowe, punkty informacyjne, leśne parkingi oraz schroniska górskie. Kosze stoją już w Bieszczadzkim i Magurskim Parku Narodowym. Ostatnie ustawiono w Babiogórskim Parku Narodowym.
Fot. K. HudziakWedług przyrodników na stałe w masywie Babiej Góry mieszka co najmniej jeden niedźwiedź. Kilka dni temu sfotografowała go pani Katarzyna Hudziak ze schroniska PTTK na Markowych Szczawinach . Niedźwiedź pod budynek schroniska podszedł około 21 wieczorem. Z okiem obserwowali go turyści i gospodarze obiektu. Na wyjątkową, wiosenną aktywność babiogórskiego niedźwiedzia narzekają też gospodarze. W maju niedźwiedź odwiedził już dwie pasieki po obu stronach Babiej Góry. Niszczył ule i w Zubrzycy i w Zawoi. Według leśników to jeden, młody osobnik.
Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie pozostawiali na górskich szlakach śmieci i resztek jedzenia, które wabią zwierzęta. "Niedźwiedzie szukają łatwego jedzenia. Kosz na śmieci jest dla nich stołówką. To, co zabieramy ze sobą w góry, powinniśmy z gór znieść " - mówi Maciej Mażul, przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego.
Obecnie niedźwiedzie brunatne występują w Polsce jedynie w Karpatach. Szacuje się, że w Polsce żyje ich około stu, najwięcej w Bieszczadach.
(Marek Mędela)
Fot. K. Hudziak
Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie pozostawiali na górskich szlakach śmieci i resztek jedzenia, które wabią zwierzęta. "Niedźwiedzie szukają łatwego jedzenia. Kosz na śmieci jest dla nich stołówką. To, co zabieramy ze sobą w góry, powinniśmy z gór znieść " - mówi Maciej Mażul, przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego.
Obecnie niedźwiedzie brunatne występują w Polsce jedynie w Karpatach. Szacuje się, że w Polsce żyje ich około stu, najwięcej w Bieszczadach.
(Marek Mędela)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:18
Teatr STU świętuje jubileusz 60-lecia. Krzysztofa Jasińskiego wyznanie wiary w teatr
-
21:05
Prawda czy manipulacja? Jak działa dezinformacja
-
20:25
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1604 z dn. 22.02.2026
-
19:41
Mediolan-Cortina 2026 - cztery medale, narodziny gwiazdy i ułamki sekund od szczęścia. Podsumowanie startów Polaków
-
18:31
Zmartwychwstańcy: kim są i co znaczy „zmartwychwstawać na co dzień”?
-
17:15
Tramwaje i autobusy wróciły na ulicę Starowiślną
-
16:52
Tak się gra Debussy’ego, tak się słucha Debussy’ego!
-
16:19
Kolejny protest przeciwko budowie spopielarni zwłok. „Gdzieś musi powstać, ale nie u nas”
-
16:07
Wypadek w Biadolinach Radłowskich, korki na Zakopiance - uważajcie w drodze!
-
12:56
„Bez ludzi nie ma dzielnicy”. Burzliwy spór o przyszłość krakowskiego Kazimierza
-
12:47
Dorian Gray w wersji 3.0. Teatr Nowy Proxima łączy Oscara Wilde’a z AI i obsesją nieśmiertelności
-
12:32
NIEWIARYGODNE!!! Co za bieg Polki na igrzyskach
-
11:54
Oppenheimer i granice wiedzy. Czy nauka jest moralnie neutralna?
-
11:49
Oppenheimer: nauka między geniuszem a odpowiedzialnością
-
11:49
Trzy punkty dla Puszczy ze Stalą Rzeszów. OPIS MECZU
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze