Liczba studentów, którzy zostaną przyjęci nie jest jeszcze znana. Wiadomo na pewno, że oprócz zwolnienia z opłat, studenci dostaną stypendia i będą brać udział w kursach języka polskiego. Będą mogli studiować zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim.

"Wiemy i widzimy, że jesteśmy w obliczu największego kryzyu imigracyjnego w historii współczesnej Europy i ten temat nas wszystkich nie ominie. Dlatego UJ zgłasza swoją otwartość i gotowość przyjęcia na studia uciekinierów, którzy musieli opuścić swój kraj" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Adrian Ochalik.

Rzecznik prasowy uczelni dodał, że UJ czeka na rozporządzenia ministerstwa, które pomogą uczelni potwierdzić kwalifikację osoby zainteresowanej studiami. Zaznaczył też, że na Uniwersytecie Jagiellońskim, podobnie jak na innych uczelniach w kraju, już studiują obcokrajowcy. -"Nie chcę porównywać tego tematu do naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, bo to sytuacja niecodzienna, ale liczba Ukraińców na UJ stale rośnie i to trochę podobny temat. Nie bójmy się tego. Jeżeli te osoby będą chciały studiować i będą dobrymi kandydatami, na pewno trzeba wyciagnąć do nich rękę."

Jak czytamy w oświadczeniu, liczba studentów będzie określana w zależności od potrzeb i możliwości uczelni.

 

Czytaj również: AGH zadeklarowała, że zapewni 20 uchodźcom z Syrii wikt, opierunek i możliwość nauki

 

RK/Aleksandra Ratusznik