„Słuchowisko” Ireneusza Iredyńskiego - mistrza gatunku - to precyzyjnie skomponowana opowieść autotematyczna, pokazująca kulisy powstawania teatru radiowego, stąd idealnie nadawała się na inscenizację w autentycznym studio dźwiękowym. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć proces powstawania słuchowiska na żywo, z jego różnorodnymi technikami nagrywania i wydobywania dźwięków - „dyrygowany” przez głównego bohatera: REŻYSERA (Szymon Kuśmider). Iredyński - jak zawsze prowokacyjnie i niejednoznacznie, ale precyzyjnie i po mistrzowsku - porusza skomplikowany i jakże aktualny temat relacji reżyser - aktor, z jego nie zawsze przyjemnymi odcieniami. Jak głęboko można ingerować w psychikę drugiej osoby, by uzyskać odpowiedni efekt artystyczny? Czy cena, jaką się często za to płaci, jest tego warta? Czy proces twórczy usprawiedliwia psychiczną przemoc i manipulację? Gdzie jest granica, której nie wolno przekroczyć? To są pytania, które niejednokrotnie zada sobie każdy widz i słuchacz, w czasie brawurowego pojedynku dwojga aktorów Teatru Polskiego - Anny Cieślak i Szymona Kuśmidera. - Dla mnie - jako reżysera - było to kolejne niezwykle inspirujące spotkanie z pisarstwem Ireneusza Iredyńskiego i wydaje mi się, że nie ostatnie (w roku 2014 zrealizowałem adaptację powieści „Ukryty w słońcu” dla Teatru Polskiego Radia nagrodzoną na festiwalu „Dwa Teatry”) - mówi reżyser Dariusz Błaszczyk.

Twórcy:

Dariusz Błaszczyk - reżyser, absolwent Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Reżyser ponad trzydziestu słuchowisk wielokrotnie nagradzanych na festiwalach sztuki radiowej.

Anna Cieślak - aktorka filmowa, teatralna, telewizyjna i dubbingowa. W 2004 roku ukończyła PWST w Krakowie, rok później została wyróżniona Nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski i przez Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Masz na imię Justine” w reż. Franca de Peny. Za ten sam film na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii otrzymała nagrodę za rolę kobiecą. Największą popularność przyniosła jej główna rola w komedii romantycznej „Dlaczego nie?” Ryszarda Zatorskiego, gdzie zagrała razem z Maciejem Zakościelnym. Wystąpiła m.in. w filmach: „Śluby panieńskie”, „Generał Nil”, „Jak żyć?” i komedii „Czarna owca” Arkadiusza Pietrzaka. Telewidzowie pokochali ją za główną rolę w serialu „Rezydencja”, wystąpiła równiez/ m.in. w serialach „Glina”, „Egzamin z życia”, „Czas honoru”, „Prawo Agaty”, „Ojciec Mateusz”, „O mnie się nie martw”, „Osiecka”. Od 2013 roku gra w serialu TVN „Na Wspólnej”. Zagrała kilkadziesiąt ról w Teatrze Polskiego Radia. Jest dwukrotną laureatką nagród aktorskich na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” za role w słuchowiskach „Salome” i „Ukryty w słońcu” w reż. Dariusza Błaszczyka. W ostatnim sezonie wystąpiła w słuchowiskach: „Wesele” w reż. Dariusza Błaszczyka, „Dlaczego mi to robisz” i „Czas życia taki krótki. Ostatnie urodziny Józefa Piłsudskiego” w reż. Janusza Kukuły. Aktorka regularnie nagrywa też audiobooki, m.in „Perfekcyjne kłamstwo” i „Idealne życie” Minki Kent, cykl „Wywrotowe żony” Eliny Kilkku, „Dawna znajoma” Laury Marshall oraz „Ziarno granatu. Mitologia według kobiet ”.

Szymon Kuśmider - aktor, reżyser, pedagog. Absolwent Wydziału aktorskiego Krakowskiej PWST oraz reżyserii na Max Reinhard Seminary w Wiedniu. Od 1991 r. związany z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracował z Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Studio w Warszawie, Och-Teatrem w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie i z wieloma innymi. Wiceprzewodniczący GKR Związku Artystów Scen Polskich. Debiutował jeszcze jako student w "Ślubie" W. Gombrowicza, w reż. J. Jarockiego. Na krakowskiej scenie wystąpił m.in. w "Weselu" S. Wyspiańskiego w reż. A. Wajdy, "Śmierci Iwana Iljicza" wg L. Tołstoja reż. J. Grzegorzewskiego, "Peer Gyncie" H. Ibsena w reż. M. Fiedora. Zdobywca Stypendium miasta Krakowa (1996 r.) oraz nagrody Złota Maska 2001 w plebiscycie na najpopularniejszego krakowskiego aktora. Ma za sobą role filmowe m.in. w "Śmierć jak kromka chleba" w reż. Kazimierza Kutza. Reżyser i aktor Teatru Polskiego Radia.

Andrzej Brzoska - reżyser dźwięku i producent muzyczny, pedagog, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej reżyserii dźwięku, były wicedyrektor Polskiego Radia, zastępca głównego reżysera Teatru Polskiego Radia. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Członek Akademii Fonograficznej. Laureat nagród muzycznych „Fryderyk”. Z Polskiem Radiem związany od 1979 r. Wielokrotny laureat Festiwalu Teatru Polskiego i Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

IRENEUSZ IREDYŃSKI SŁUCHOWISKO

reżyseria: DARIUSZ BŁASZCZYK

OBSADA:
AKTORKA - Anna Cieślak
REŻYSER - Szymon Kuśmider
SEKRETARKA - Lena Witkowska


Muzyka - Jan Cyraniak (Breakjanek)
Głosy - Lena Witkowska
Reżyseria dźwięku - Andrzej Brzoska
Reżyseria - Dariusz Błaszczyk
Produkcja - Wojciech Ramus (Fundacja Teatr Wyobraźni)
Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

05_Logo MKiDN_kolor_biale_tlo_CMYK-01.jpg (880 KB)

1.jpg (45 KB)

2.jpg (33 KB)

5.jpg (24 KB)