Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tydzień Filmu Niemieckiego powróci już w najbliższy piątek

  • Tadeusz Marek
  • date_range Wtorek, 2023.01.17 17:25 ( Edytowany Wtorek, 2023.01.17 17:35 )
20 stycznia rozpocznie się Tydzień Filmu Niemieckiego - największy przegląd kina niemieckiego w Polsce. Kinowa publiczność zobaczy 8 tytułów. Wśród nich znalazły się filmy dokumentalne, jak "Bettina" Lutza Pehnerta i fabularne - m.in. utytułowany "Thomas Brasch" Andreasa Kleinerta czy "Aksjomat" Jönsa Jönssona. O szczegółach tegorocznego programu mówiła Tadeuszowi Markowi Renata Kopyto - kierowniczka Domu Norymberskiego w Krakowie.

Renata Kopyto w studiu Radia Kraków; fot.: Tadeusz Marek

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z Renatą Kopyto

Tydzień Filmu Niemieckiego to przegląd najnowszego kina zachodnich sąsiadów Polski. Filmy od 20 stycznia do 2 lutego oglądać będzie można w Kinie Pod Baranami, zaś między 3 a 9 lutego w wersji online.

W programie Tygodnia, jak co roku, znalazły się produkcje, które zyskały zarówno uznanie krytyków, jak i filmowej publiczności. Nie zabrakło też tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i laureatów Niemieckich Nagród Filmowych. Do tych ostatnich należy zrealizowana przez Andreasa Kleinerta biografia Thomasa Brascha, która zdobyła aż 9 statuetek przyznawanych przez Niemiecką Akademię Filmową [...] Thomas Brasch, pisarz, poeta, scenarzysta i autor sztuk teatralnych to nie jedyny wschodnioniemiecki dysydent, którego biografia stała się inspiracją do filmowej opowieści. Z tego samego pokolenia wywodzi się Bettina Wegner, charyzmatyczna pieśniarka i poetka, bohaterka dokumentu Lutza Pehnera. Wschodnie korzenie ma także bardzo popularny w Niemczech muzyk, artysta estradowy i kabaretowy Olaf Schubert, który przez przypadek odkrywa, że jego biologicznym ojcem może być Mike Jagger i w swoim dochodzeniowym filmie zatytułowanym Olaf Jagger próbuje odkryć prawdę.

- piszą o części filmowych propozycji organizatorzy Tygodnia Filmu Niemieckiego.

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię