- A
- A
- A
To był rok... Podsumowanie wydarzeń w Małopolsce Zachodniej
Radio Kraków wybiera Wyczyn i Blamaż roku. Nasz reporter Marek Mędela podsumował wydarzenia w Małopolsce Zach. dając im plusy i minusy.Hospicjum w Oświęcimiu. Fot. M, Mędela
2012 r. w Małopolsce Zachodniej
PLUSY:
Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim
To bardzo ważne miejsce dla Oświęcimia i okolic. Pomaga odejść w godności ciężko chorym. Budowa w mieście wyjątkowego pomnika - hospicjum, była pomysłem byłych więźniów KL Auschwitz, którzy w ten sposób chcieli podziękować mieszkańcom ziemi oświęcimskiej za pomoc w czasie wojny. Kamień węgielny pod budowę już w 2000 roku wmurował prezydent Aleksander Kwaśniewski. Budowa szła jednak mozolnie. Zawsze brakowało na nią pieniędzy. Dopiero w tym roku, hospicjum oddano pacjentom. To w nim pod koniec lipca odszedł jeden z jego pomysłodawców, aktor August Kowalczyk.
Fot. M. Mędela
Fot. M. Mędela
Fot. M. Mędela
Fot. M. Mędela
Fot. M. Mędela
Fot. M. Mędela
crop_free
1
/ 6
Podróż Kolejami Śląskimi Fot. Łukasz Kmita
Obniżka na płatnym odcinku autostrady A-4 dla motocyklistów
O obniżkę stawek za przejazd autostrada dla jednośladów motocykliści walczyli blisko trzy lata. Były apele i blokady na bramkach, podczas których motocykliści płacili za przejazd jednogroszówkami. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia. Od 1 kwietnia - i nie był to żart - Stalexport obniżył o połowę stawkę za przejazd autostradą dla motocyklistów. Teraz za pokonanie odcinka Kraków - Katowice płacą oni 9 złotych. Stalexport nie zbankrutował a motocykliści razem z firmą przygotowali w tym roku specjalną akcję promująca bezpieczeństwo na autostradzie.
Niewielki Zator gospodarczym tygrysem
Zator to niewielka gmina w okolicach Oświęcimia. W miasteczku mieszka zaledwie 4 tysiące osób. Kompleksów jednak nie ma i na "Dolinę Karpia" z zazdrością spoglądają sąsiedzi. Nic dziwnego. Od lat Zator promuje swój produkt regionalny - karpia zatorskiego - jedyną polską rybę chronioną unijnym certyfikatem. Do tego do miasteczka w tym roku szerokim strumieniem płynęły unijne dotacje. Za ponad 20 milionów powstała największa w tej części Małopolski strefa aktywności gospodarczej. Kolejne cztery milionów ale franków na rozwój przedsiębiorczości przekazali Szwajcarzy. Do Doliny Karpia trafiło też 19 milionów złotych z rządowego programu "Ryby". Jesienią prywatny inwestor ogłosił, że chce w Zatorze wybudować największe w Polsce wesołe miasteczko. Niektórzy już żartują, że niedługo miasteczko ogłosi autonomie i wrócimy do czasów Księstwa Zatorskiego.
WYCZYN i BLAMAŻ ROKU.
MINUSY:
Kłopoty pasażerów kolei:
O problemach na kolei można mówić bez końca. Wybrałem kilka przykładów. Od początku grudnia przestały kursować pociągi na trasie Kraków - Oświęcim przez Skawinę. Linią podróżowało za mało pasażerów. To nie przeszkodziło PKP wyremontować kładki nad torami i poprawić estetykę dworców tuż przed likwidacją połączeń. Od grudnia część kolejowych połączeń między Małopolską zachodnią a Śląskiem obsługuje też nowa spółka Koleje Śląskie. Miało być szybciej, lepiej i wygodniej a tymczasem są odwołane pociągi i ciągłe przesiadki: z pociągów do autobusów komunikacji zastępczej. Dodam, że pokonanie pociągiem 64 km z Oświęcimia do Krakowa zajmuje 2 godziny, to o godzinę dłużej niż samochodem.
Wyburzenie mostu na DK 52 w Andrychowie:
Remont mostu na jednej z najważniejszych dróg w zachodniej Małopolsce miał trwać rok. Na razie mamy półroczne opóźnienie. Firma, która miała zająć się budową, zbankrutowała a robotnicy zdążyli wyburzyć przeprawę i zwinąć się z placu budowy. Nowego wykonawcę wybrano dopiero pod koniec roku. To oznacza, że na nowy most poczekamy nie do czerwca a prawdopodobnie do grudnia 2013 roku. I do tego czasu na drodze z Wadowic do Bielska będą utrudnienia.
Zamieszanie wokół pieniędzy dla strażaków:
W październiku komendant oświęcimskich strażaków zwrócił się do samorządowców z dramatycznym apelem o pomoc. W kasie jednostki na paliwo do strażackich wozów zostało na ponad dwa miesiące zaledwie 1500 złotych. Politycy od razu zadeklarowali, że pieniądze będą. Jak przyszło do przekazania pieniędzy starostwo w Oświęcimiu odmówiło, a radni z Oświęcimia - choć pieniądze przyznali - zasugerowali druhom zbiórkę na paliwo pod kościołem.
O obniżkę stawek za przejazd autostrada dla jednośladów motocykliści walczyli blisko trzy lata. Były apele i blokady na bramkach, podczas których motocykliści płacili za przejazd jednogroszówkami. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia. Od 1 kwietnia - i nie był to żart - Stalexport obniżył o połowę stawkę za przejazd autostradą dla motocyklistów. Teraz za pokonanie odcinka Kraków - Katowice płacą oni 9 złotych. Stalexport nie zbankrutował a motocykliści razem z firmą przygotowali w tym roku specjalną akcję promująca bezpieczeństwo na autostradzie.
Niewielki Zator gospodarczym tygrysem
Zator to niewielka gmina w okolicach Oświęcimia. W miasteczku mieszka zaledwie 4 tysiące osób. Kompleksów jednak nie ma i na "Dolinę Karpia" z zazdrością spoglądają sąsiedzi. Nic dziwnego. Od lat Zator promuje swój produkt regionalny - karpia zatorskiego - jedyną polską rybę chronioną unijnym certyfikatem. Do tego do miasteczka w tym roku szerokim strumieniem płynęły unijne dotacje. Za ponad 20 milionów powstała największa w tej części Małopolski strefa aktywności gospodarczej. Kolejne cztery milionów ale franków na rozwój przedsiębiorczości przekazali Szwajcarzy. Do Doliny Karpia trafiło też 19 milionów złotych z rządowego programu "Ryby". Jesienią prywatny inwestor ogłosił, że chce w Zatorze wybudować największe w Polsce wesołe miasteczko. Niektórzy już żartują, że niedługo miasteczko ogłosi autonomie i wrócimy do czasów Księstwa Zatorskiego.
WYCZYN i BLAMAŻ ROKU.
MINUSY:
Kłopoty pasażerów kolei:
O problemach na kolei można mówić bez końca. Wybrałem kilka przykładów. Od początku grudnia przestały kursować pociągi na trasie Kraków - Oświęcim przez Skawinę. Linią podróżowało za mało pasażerów. To nie przeszkodziło PKP wyremontować kładki nad torami i poprawić estetykę dworców tuż przed likwidacją połączeń. Od grudnia część kolejowych połączeń między Małopolską zachodnią a Śląskiem obsługuje też nowa spółka Koleje Śląskie. Miało być szybciej, lepiej i wygodniej a tymczasem są odwołane pociągi i ciągłe przesiadki: z pociągów do autobusów komunikacji zastępczej. Dodam, że pokonanie pociągiem 64 km z Oświęcimia do Krakowa zajmuje 2 godziny, to o godzinę dłużej niż samochodem.
Wyburzenie mostu na DK 52 w Andrychowie:
Remont mostu na jednej z najważniejszych dróg w zachodniej Małopolsce miał trwać rok. Na razie mamy półroczne opóźnienie. Firma, która miała zająć się budową, zbankrutowała a robotnicy zdążyli wyburzyć przeprawę i zwinąć się z placu budowy. Nowego wykonawcę wybrano dopiero pod koniec roku. To oznacza, że na nowy most poczekamy nie do czerwca a prawdopodobnie do grudnia 2013 roku. I do tego czasu na drodze z Wadowic do Bielska będą utrudnienia.
Zamieszanie wokół pieniędzy dla strażaków:
W październiku komendant oświęcimskich strażaków zwrócił się do samorządowców z dramatycznym apelem o pomoc. W kasie jednostki na paliwo do strażackich wozów zostało na ponad dwa miesiące zaledwie 1500 złotych. Politycy od razu zadeklarowali, że pieniądze będą. Jak przyszło do przekazania pieniędzy starostwo w Oświęcimiu odmówiło, a radni z Oświęcimia - choć pieniądze przyznali - zasugerowali druhom zbiórkę na paliwo pod kościołem.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 10
Strefa Aktywności Gospodarczej w Zatorze. Fot. M. Mędela
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 7
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:08
65 tysięcy kasków dla dzieci. Ogólnopolska akcja rozpoczęła się w Krakowie
-
20:40
Zobaczcie, jak tańczą Krakowianie! Potańcówka na Plantach z Radiem Kraków i Krakowskim Forum Kultury
-
17:12
Nawet 40 stopni w Małopolsce. Służby w gotowości przed falą upałów
-
17:06
Prof. Konopczyński: "Szkoła powinna uczyć życia wśród ludzi, nie tylko przekazywać wiedzę"
-
16:06
Seria wypadków w Małopolsce. Jedna osoba nie żyje
-
15:40
Kracik, Gibała i wybory w Krakowie. Politolog: „Oczy całej Polski mogą być zwrócone na Kraków”
-
15:25
Skąd zmiana terminu budowy metra w Krakowie? Stanisław Kracik: koniec kampanii życzeniowej
-
14:45
Krakowski Festiwal Komiksu w nowej odsłonie
-
14:16
Fundacja Akcja dla Dzikich Zwierząt świętuje 13 lat i zaprasza na "Dziki Fest"
-
14:10
Wybrzuszone szyny, złamane pantografy. Utrudnienia dla pasażerów
-
13:52
Lato daje popalić!
-
13:31
Sinéad O’Connor tak, jak i Kora w zwierciadle rewelacyjnej Katarzyny Chlebny. "To nie jest spektakl o Kościele"
-
13:25
Pobicie pacjenta w krakowskim szpitalu. Dwóch ochroniarzy odsuniętych od pracy
-
12:24
Skąd bierze się niechęć do Ukraińców? Badanie pokazuje, że Wołyń to tylko część problemu
-
12:21
Fala upałów pokrzyżowała plany. MPK przekłada paradę historycznych tramwajów
-
12:00
Pętla zadłużenia to nie wyrok - rozmowa z ekspertką finansową
-
11:25
Serial "Bait". Kto może zostać Jamesem Bondem?
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze