W samej świątyni zmiany będą głównie estetyczne, związane z oświetleniem czy bimą. Na zewnątrz, istotny ze względu na stan zachowania budynku, będzie remont elewacji i muru.
- W czasie II wojny światowej doszło do ogromnej dewastacji tego obiektu – mówi Marcin Chojkowski, konserwator dzieł sztuki, autor koncepcji prac przy Remuh – Potem już nigdy synagoga Remuh nie podniosła się z tego stanu. Na szczęście pod warstwami tynku i farb zachowało się dużo elementów wcześniejszego wystroju, które już zostały odkryte.
W ramach prac Gmina Wyznaniowa Żydowska przewiduje utworzenie ścieżki edukacyjnej. Na niej pojawią się tablice nie tylko w języku hebrajskim, ale również w języku polskim. Znajdą się na nich informacje o samym kompleksie, jak również historia Żydów krakowskich i sylwetki najbardziej zasłużonych, którzy zostali pochowani w sercu krakowskiego Kazimierza. Tablice zostaną zamontowane w kompleksie tuż po zakończeniu prac konserwatorskich, które potrwają trzy lata.
Prace przy Remuh wpisują się w jedenaście najważniejszych działań Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków w Krakowie dofinansowanych z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków.
- To są rzeczy najwybitniejsze jeżeli chodzi o kulturę i historię Polski reprezentowane w Krakowie – Wyjaśnia Artur Chojnacki ze SKOZK – Sarkofagi królewskie na Wawelu, ołtarz Wita Stwosza oraz zespół synagogi i cmentarza Remuh traktowane jako uwypuklenie wielokulturowej historii Polski, która widać w zabytkach Krakowa.
Prace w synagodze Remuh potrwają trzy lata. W czasie działań konserwatorskich nie przewiduje się ograniczeń dla pielgrzymów i turystów. Koszt całego projektu to ponad 2,5 miliona złotych.
Magdalena Zbylut/wm