Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Święto Konstytucji 3 maja w Małopolsce. RELACJA

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2014.05.03 11:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:28 )
Składanie kwiatów, msze, marsze, pokazy i koncerty - 3 maja w Krakowie był przepełniony wydarzeniami związanymi z obchodami 223. rocznicy uchwalenia w Polsce pierwszej europejskiej konstytucji.

fot. Karol Surówka

Święto Trzeciego Maja w Krakowie, lata 20.

O 9:30 oficjalnie rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Hugona Kołłątaja przy ul. Gołębiej. Kwiaty składali m.in. wojewoda małopolski Jerzy Miller, wicemarszałek wojewódzki Wojciech Kozak czy komendant małopolskiej policji Mariusz Dąbek. Obecni byli też przedstawiciele kombatantów i wojska.


fot. Karol Surówka


O 10:00 odbyła się uroczysta msza w intencji ojczyzny w Katedrze Wawelskiej. Kościół był przepełniony ludźmi, część osób musiała stać przed wejściem do Katedry.


fot. Karol Surówka


O 11:15 z Katedry Wawelskiej wyruszył marsz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. W tym roku po raz drugi już oficjalnego przemarszu nie zorganizowało województwo - tłumaczono to względami finansowymi. Według polityków PiS powód jest jednak inny - "rządzący chowają się za biurkami, bo boją się Krakowian" - powiedział podczas przemówienia przy grobie nieznanego żołnierza poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Adamczyk. "To, że marsz organizuje PiS nie jest powodem mojej nieobecności" - przekonywał w rozmowie z Radiem Kraków wojewoda Jerzy Miller. "Po prostu nie zgadzam się z obchodami dnia konstytucji pod grobem nieznanego żołnierza. Należy uczcić nie tylko tych, którzy polegli za ojczyznę, ale także tych, którzy kierowali nią w czasach pokoju".

Na marszu Prawa i Sprawiedliwości obecni byli m.in. Andrzej Adamczyk, Beata Szydło, Ryszard Terlecki, Andrzej Duda czy Ryszard Legutko.


fot. Karol Surówka



O 12.00 na krakowskich Błoniach ruszyły pokazy służb mundurowych. Zobaczyć można było spadochroniarzy, ratowników, policjantów i żołnierzy. Pokazany został też sprzęt wojskowy, policyjny i straży pożarnej. Pokazy trwały do godz. 16:00.


fot. Karol Surówka


Po południu uroczystości odbyły się w centrum miasta. Najpierw był pokaz tańców..




Również na Rynku Głównym krakowianie przyglądali sie pokazowi musztry paradnej


fot: Marcel Wandas


Na zakończenie uroczystości 3-majowych wszyscy spotkali sie na Małym Rynku, by wziąć udział w patriotycznej lekcji śpiewania


fot: Marcel Wandas


Kraków wzbogacił się o nowych obywateli. 12 osób otrzymało dziś z rąk wojewody polskie obywatelstwo. Połowa nowo upieczonych Polaków ma pochodzenie ormiańskie. W gronie osób odbierających obywatelstwo znalazł się też "były" Brazyliczyk i Francuz.


Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie , po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.


Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.

3 maja w Krakowie - tramwaj patyriotyczny i festyn wosjkowy na Błoniach
Święto Trzeciego Maja w Krakowie, lata 30.
Karol Surówka/Marcel Wandas
Lekcja patriotycznego spiewania - Mały RYnek 3.05.14
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię