Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie pod koniec lipca. Ceremonia otwarcia nastąpi 26 lipca, a msza na zakończenie zostanie odprawiona w niedzielę 31 lipca. Młodzi ludzie będą przyjeżdżać do Polski już dużo wcześniej. Na dwa tygodnie przed wydarzeniami centralnymi odbędą się tzw. Dni w Diecezjach - będą w nie zaangażowane wszystkie diecezje w Polsce. Według szacunków organizatorów na spotkanie z papiezem może przyjechać nawet 2 mln osób. Na tę chwilę zarejestrowało się 584 tys. pielgrzymów. 

 

PLAN WYDARZEŃ

Msza Święta na Otwarcie (wtorek, 26.07)
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oficjalnie rozpocznie Msza Święta na Otwarcie, której przewodniczyć będzie biskup miejsca - ks. kard. Stanisław Dziwisz. Jest to moment, w którym podkreślony zostaje międzynarodowy charakter wydarzenia i zaprezentowany gospodarz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - Polska. Msza Święta na Otwarcie zachęca także wszystkich niezdecydowanych, aby wzięli udział w ŚDM. W Krakowie 2016 roku będzie miała ona miejsce we wtorek po południu – 26 lipca.

Ceremonia Powitania (czwartek, 28.07)
Ważnym momentem jest pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym, czyli Ceremonia Powitania, która jest czasem szczególnej radości z powodu obecności Namiestnika Chrystusowego i wspólnej z Nim modlitwy. To nabożeństwo ze słuchaniem Słowa Bożego i pierwszym przemówieniem Ojca Świętego. Ceremonia ma charakter międzynarodowy. Podczas ŚDM w Krakowie pierwszy raz ujrzymy Papieża Franciszka w czwartek 28 lipca 2016 roku. Ceremonia Powitania Papieża zawsze mobilizuje młodych z kraju będącego gospodarzem wydarzenia, aby dołączyli do grona uczestników.

Droga Krzyżowa (piątek, 29.07)
W piątek odbędzie się Droga Krzyżowa, która podkreśla wymiar pokutny ŚDM. Krzyż ŚDM zwykle niesiony jest w procesji, a młodzi idą wyznaczoną trasą, dając świadectwo swojej wiary (czasami Droga Krzyżowa trwa równocześnie w kilku różnych miejscach w mieście). Młodzież z całego świata spotka się z Chrystusem Ukrzyżowanym w Krakowie i odprawi to nabożeństwo 29 lipca 2016 roku.

Czuwanie z Ojcem Świętym (sobota, 30.07)
Najbardziej osobistym momentem jest czuwanie z Ojcem Świętym. To wyjątkowo intensywny czas modlitwy i spotkania z Chrystusem, pełen skupienia i radości. Podkreśla w ten sposób młodzieżowy charakter ŚDM. Uczestnicy spotkania w Krakowie razem z Ojcem Świętym będą modlić się przed Najświętszym Sakramentem w sobotni wieczór 30 lipca 2016 roku.

Msza Święta Posłania (niedziela, 31.07)
31 lipca 2016 roku przyjdzie czas na ostatnie z Wydarzeń Centralnych, czyli Mszę Świętą Posłania, która celebrowana będzie przez Ojca Świętego. Jest to uroczyste podsumowanie ŚDM – moment kulminacyjny wszystkich spotkań. Podczas tej Eucharystii Papież „posyła młodych na cały świat”. Na sam koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty Franciszek - tradycyjnie - ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Oprócz wydarzeń centralnych odbędzie się wiele mniejszych inicjatyw. 

Festiwal Młodych

Festiwal, który potrwa od 26 do 29 lipca jest częścią oficjalnego programu ŚDM. W jego programie znajdą się przygotowane przez „młodych dla młodych”: koncerty, spektakle, widowiska artystyczne, wystawy, a także festiwal sportu i festiwal filmowy. Występujący artyści są zarazem pielgrzymami. Do tej pory zgłoszonych zostało 350 projektów.Organizatorzy nie chcą na razie zdradzać, kto znany przyjedzie na Festiwal Młodych Wiadomo, że 29 lipca na Rynku Głównym ma się odbyć koncert oratorium Piotra Rubika. Gośćmi ŚDM będą także Amerykanin Curtis Chapman – zdobywca pięciu nagród Grammy i szeregu innych nagród za muzykę gospel oraz włoska zakonnica, zwyciężczyni „Voice of Italy” siostra Cristina Scuccia. Artyści występujący podczas Festiwalu Młodych nie pobierają honorariów, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Katechezy

Katechezy są głoszone w różnych językach, przez biskupów pochodzących z całego świata. Wprowadzą pielgrzymów w przesłanie błogosławieństwa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), wybranego przez Ojca Świętego na temat XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Katechezy odbędą  się na terenie całego miasta, zarówno w kościołach, jak i w innych miejscach, dobranych tak, by zapewnić wszystkim młodym wzięcie w nich udziału.

 

WOLONTARIUSZE

Do końca kwietnia przedłużona została rekrutacja wolontariuszy z Polski, którzy podczas ŚDM będą pomagać pielgrzymom. Optymalna liczba wolontariuszy to według Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 do 25 tys. osób. Do tej pory zgłosiło się już 15 tys. kandydatów, z czego 7500 to Polacy. 

Zadaniami logistycznymi będzie się zajmować ok. 10 000 wolontariuszy i to nie tylko w miejscach wydarzeń centralnych, ale w każdej parafii, gdzie będą zakwaterowani pielgrzymi. 500 wolontariuszy to chór i orkiestra. Przy organizacji katechez będzie pomagać około 1000 osób. W czasie wydarzeń 150 młodych będzie pracować w sekcji komunikacji, m.in. publikując informacje w mediach społecznościowych.

Wolontariusze przejdą też szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z elementów pierwszej pomocy. 

Przy Komitecie Organizacyjnym działa już kilkudziesięciu wolontariuszy długoterminowych z Polski i innych krajów, m.in. z Kanady, Nowej Zelandii, Brazylii, Ukrainy, Rosji, USA, Wietnamu. Wspierają dział tłumaczeń, system rejestracyjny, zajmują się mediami społecznościowymi i redakcją strony internetowej. Angażują się także w przygotowanie katechez, wydarzeń centralnych i Festiwalu Młodych. W ostatnim dniu ŚDM - 31 lipca - w Tauron Arenie Kraków zaplanowano spotkanie wolontariuszy z papieżem Franciszkiem.

 

ZAKWATEROWANIE

Dla młodych ludzi, którzy latem przyjadą na Światowe Dni Młodzieży potrzeba według szacunków Komitetu Organizacyjnego ŚDM ok. 350 tys. miejsc noclegowych. Wciąż poszukiwanych jest ponad 50 tys. noclegów. Komitet Organizacyjny ma obecnie deklaracje dotyczące 298 tys. noclegów. Ponad 100 tys. z nich zostanie przygotowana w szkołach, domach kultury i remizach, reszta u rodzin. Trwa negocjowanie i podpisywanie umów ze 106 samorządami, które mają u siebie gościć pielgrzymów. Jeśli nie uda się znaleźć brakujących 50 tys. miejsc u rodzin, Komitet Organizacyjny będzie prosił samorządy o udostępnienie większej liczby noclegów. We współpracy m.in. z organizacjami harcerskimi przygotowywanych zostanie kilka miasteczek namiotowych np. na terenie gminy Michałowice i przy ul. Fortecznej w Krakowie. Komitet Organizacyjny przewiduje, że część pielgrzymów przyjedzie, rejestrując się w systemie i będą potrzebować noclegu. Wiele z tych osób samodzielnie rezerwowało sobie noclegi w hotelach i hostelach, ale większość dotrze do Krakowa na dwa - trzy finalne dni ŚDM. Z myślą o nich przy niektórych parafiach ustawione zostaną użyczone przez wojsko namioty, a od piątku 29 lipca całą dobę otwarte będą krakowskie kościoły, w których w razie złej pogody będzie można się schronić. Osoby, które chciałyby gościć pielgrzymów u siebie w domach, wciąż mogą się zgłaszać.

Prawie gotowy jest już papieski apartament w Brzegach, gdzie papież Franciszek będzie nocował z soboty na niedzielę. Tuż obok Campusu Misericordiae trwa budowa Domu Miłosierdzia Caritas. Na piętrze budynku będzie mieszkanie papieża.

 

TRANSPORT

Nawet 100 tysięcy pielgrzymów może przyjechać pociągiem na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. W związku z tym Polskiej Koleje Państwowe i przewoźnicy regionalni podjęli decyzję o uruchomieniu co najmniej 700 dodatkowych połączeń kolejowych. Przewoźnik zapewnia, że w związku z wydarzeniem, na dworcach pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą dla pielgrzymów służyć będą mobilni informatorzy. Na ok. 30 stacjach całdobowo pracować będą megafoniści posługujący się językiem angielskim. W stan gotowości postawieni zostali też funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, które we współpracy z pozostałymi służbami, dbać będą o bezpieczeństwo podróżnych. Patrole SOK-istów zostaną wzmocnione. 

Wciąż nie wiadomo, jak będzie funkcjonować krakowska komunikacja miejska. Informacja na ten temat ma zostać opublikowana po 15 maja. 

 

WYŻYWIENIE

W Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży stanie 15 standaryzowanych stref gastronomicznych. To tam pielgrzymi będą mogli zjeść posiłki oraz odbiorą suchy prowiant. Ustawione na czas spotkania młodych foodtrucki i miejsca wydawania posiłków będą podzielone na kilka części: namioty do wydawania ciepłych posiłków, kawiarnię, punkt odbioru prowiantu oraz sklepiki z pamiątkami. "Liczyliśmy zoapatrzenia jednej strefy. Jedzenie na dwa dni musiałoby przywieźć kilkadziesiąt TIRów. Tonaż ilości i wydajności są uzależnione od kwestii logistycznych" - mówi Radiu Kraków Katarzyna Rybicka, konsultant Caritas AK ds. żywienia w czasie ŚDM. 

Pielgrzymi będą mogli wybrać posiłek mięsny lub wegetariański, na słono lub na słodko. "Pielgrzym powinien móc wybrać takie dania, które będą odpowiadały jego gustowi" - dodaje Katarzyna Rybicka. Teraz trwa podpisywanie umów z producentami żywności i ustalane jest menu. 

Na terenie Krakowa powstanie 15 stref gastronomicznych. Reporterce Radia Kraków udało się ustalić miejsca 12 takich punktów: Smocza, Bernardyńska, Kościuszki, Bulwary-Forum, Bulwary-Skałka, Bulwary-Sheraton, Bulwary-Manggha, park Krowoderski, Prądnicka-Słowakiego, dwie strefy przy Sanktuarium Jana Pawła II, Piastowska. Dodatkowe sześć gastronomicznych punktów powstanie w Brzegach. 

 

BEZPIECZEŃSTWO

W kwestii bezpieczeństwa wciąż jest wiele niewiadomych. Strony odpowiedzialne za zabezpieczenie wydarzeń zapowiadają, ze wszytskie informacje zostaną przekazane 15 maja. 

Lokalizacja

Najwięcej wątpliwości pod tym względem budzi lokalizacja mszy św. na zakończenie w podwielickich Brzegach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło kancelarii premiera raport nt. planu zabezpieczenia ŚDM, w którym skrytykowano tę lokalizację. Wojewoda małopolski Jerzy Pilch powiedział, że dwa rozważane warianty alternatywne wobec Brzegów to Błonia wraz z przylegającym do nich terenami w Parku Jordana i Cichym Kąciku, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (traktowane łącznie jako jedna lokalizacja) oraz tereny lotniska w Balicach. Balice mają być brane pod uwagę tylko wówczas, jeśli na ŚDM przyjedzie ponad 2 mln pielgrzymów, ale ich wybór oznaczałby co najmniej miesięczny paraliż w funkcjonowaniu lotniska. 

Strona kościelna stanowczo stwierdziła, ze nie ma planu B. "Nie możemy mówić o rezygnacji, bo taki wariant nie jest rozważany. W przypadku jedynie klęski żywiołowej bylibyśmy w stanie rozważać lokalizację alternatywną, natomiast jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, nie mówimy w ogóle o zmianie decyzji" - powiedział dziennikarzom bp Damian Muskus.  

Zabezpieczenie medyczne

Podczas Światowych Dni Młodzieży zwiększona zostanie liczba zespołów ratownictwa medycznego oraz dyspozytorów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. W trakcie wydarzenia w Krakowie ma być aż pięć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Największym wyzwaniem będzie dla służb medycznych msza św. kończąca ŚDM w Brzegach pod Wieliczką. Tam stanąć ma 17 namiotów i skierowanych zostanie 90 ambulansów. Zabezpieczenie medyczne będzie obejmowało także dworce oraz trasy przemarszu pielgrzymów, gdzie działać mają zarówno medyczne patrole piesze, jak i ambulanse. 

Otwarte zostaną dodatkowe izby przyjęć m.in. w szpitalach Bonifratrów, Szpitalu im. Dietla oraz w Krakowskim Centrum Rehabilitacji przy ul. Modrzewiowej. W zabezpieczeniu będą uczestniczyć wszystkie podmioty medyczne z terenu województwa, przewidziano m.in. podniesienie gotowości SOR-ów i izb przyjęć, a także poradni POZ oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Planowane jest także zwiększenie liczby dostępnych całodobowo aptek. W zabezpieczeniu ŚDM weźmie udział w. sumie ok. 3,5 tys. ratowników, ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy z ponad 60 podmiotów, w tym m.in. z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Czerwonego Krzyża, Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich, Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, Związku Harcerstwa Polskiego czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. 

Granice

Od 2 do 31 lipca Polska przywróci czasowe kontrole graniczne; takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo podczas szczytu NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży - poinformował 3 marca szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Minister Błaszczak podkreślił, że wprowadzenie kontroli na granicach to nic niezwykłego i przypomniał, że taka sytuacja miała miejsce np. podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. "Proszę nie łączyć tego z sytuacją, jaka ma miejsce na południu Europy. Przywrócenie kontroli ma niezwykle istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas zarówno szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, jak i Światowych Dni Młodzieży" – powiedział szef MSWiA.

Komendant główny Straży Granicznej mjr SG Marek Łapiński powiedział, że głównym zadaniem jego formacji będzie sprawna odprawa podróżnych i zapewnienie im bezpieczeństwa. "Największym wyzwaniem, na które jesteśmy przygotowani, już to ćwiczyliśmy, jest przywrócenie kontroli granicznej w ramach strefy Schengen. Nie będzie to uciążliwe, a przyczyni się do bezpieczeństwa wszystkich uczestników i pielgrzymów" - powiedział Łapiński.

Straż Graniczna przygotowała informator dla uczestników Światowych Dni Młodzież ze wskazówkami o zasadach przekraczania polskiej granicy oraz dokumentach, które należy posiadać w trakcie kontroli. Informator jest w dwóch językach: polskim i angielskim.

 

INFORMACJE LITURGICZNE

Na czas Światowych Dni Młodzieży do Krakowa przyjedzie 1000 biskupów. - Mówimy, że to największe spotkanie biskupów od czasu Soboru Watykańskiego II - przyznaje Dorota Abdelmula, rzecznik ŚDM. Wszyscy będą wspólnie z papieżem Franciszkiem koncelebrować msze św.
Organizatorzy spodziewają się około 10 tys. księży. Część z nich przyjedzie jako pielgrzymi wraz z grupami młodzieży. Księża nie tylko będą uczestniczyć w wydarzeniach centralnych, ale także będą pomagać przy rozdawaniu komunii, czy w konfesjonałach. W tej chwili w produkcji jest 15 tys. ornatów dla księży.
Oprócz księży, komunie będą rozdawać także klerycy i nadzwyczajni szafarze. Według planów będzie to 2500 osób na Błoniach i 8000 osób w Brzegach. Potrzebnych będzie także 8 tys. osób, które będą asystować w czasie rozdawania komunii.
Według szacunków organizatorów w czasie całych Światowych Dni Młodzieży może zostać rozdanych nawet 5 mln komunikantów.

 

 

(Teresa Gut/PAP/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: