- A
- A
- A
Spłynęli Colorado w Grand Canyon. Czekali na to 20 lat
Kajakarze z klubu Bystrze działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej prawie dwadzieścia lat czekali na pozwolenie od władz Parku Narodowego Colorado, by spłynąć rzeką w dole Wielkiego Kanionu. Udało się im kilka miesięcy temu, a w holu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie otwarto wystawę o ekspedycji.Kajakarze z klubu Bystrze działającego przy AGH spłynęli Colorado w Grand Canyon
Fot. AKTK Bystrze
Fot. AKTK Bystrze
Fot. AKTK Bystrze
Fot. AKTK Bystrze
Fot. AKTK Bystrze
Fot. AKTK Bystrze
crop_free
1
/ 6
Główny odcinek największej rzeki południowo-zachodniej części USA kajakarze pokonywali przez 18 dni, przepływając w sumie 450 kilometrów.
Pomysł, by spłynąć Colorado w Grand Canyon pojawił się w 1994 roku . W sierpniu tamtego roku grupa kajakarzy pod kierownictwem Tomasza Jakubca zorganizowała wyprawę Colorado 94. Niestety z uwagi na brak wymaganego pozwolenia członkowie wyprawy nie mogli pokonać głównego odcinka rzeki. Na zgodę na wyprawę od Parku Narodowego Grand Colorado czekali aż do zeszłego roku.
Prawie 5 milionów ludzi ze wszystkich zakątków świata przyjeżdża każdego roku, aby zobaczyć ten cud natury. Zaledwie 25 tys. z nich, a więc tylko 0,5% ma przywilej spłynięcia rzeką, z tego większość płynie jako pasażerowie komercyjnych wycieczek. „Tylko niewielka liczba turystów doświadcza frajdy samodzielnego spłynięcia rzeką Colorado w Grand Canyon, uczestnicząc w niekomercyjnym spływie” - mówił Radiu Kraków Tomasz Jakubiec, organizator wyprawy z 1994 roku i uczestnik spływy Grand Canyon Colorado 2013. Rzeka Colorado to miejsce zachwycające nie tylko dla kajakarzy ale i dla fascynatów geologii.
„Wielkie bystrza z olbrzymią masą wody, które podnoszą poziom adrenaliny, oraz obcowanie z naturą w wyjątkowej scenerii powodują że chce się tam wrócić” - mówił Łukasz Pająk, dla którego ta wyprawa to kolejne kajakarskie doświadczenie. Do tej pory z kajakarzami z „Bystrza” brał udział między innymi w wyprawach w Colca Canyon w Peru (2002), Himalayak w Nepalu (2003) i wyprawie „Kajakiem po Kornatach” w Chorwacji (2004).
W wyprawie wzięły udział także kobiety: Izabela Owsiak i Marta Sobieraj Jakubiec. Obie uczestniczyły także w wyprawy do Kanionu Colca w 2002 roku.
Wyprawa "Grand Canyon Colorado 2013" to kolejny sukces klubu kajakarzy Bystrze. W maju 1981 roku kajakarze z małopolski wpisali się na zawsze do annałów historii światowego kajakarstwa, pokonując najgłębszy kanion świata - Colca w Reru. Pięć lat później członek klubu Piotr Chmieliński jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął Amazonkę od źródeł rzeki aż do jej ujścia. Joe Kane, dziennikarz, który towarzyszył Polakowi w wyprawie, opisał ten wyczyn w książce „Z nurtem Amazonki”. Nie jest to jedyna publikacja o klubie kajakarzy z Małopolski, którzy w zeszłym roku świętowali jubileusz czterdziestolecia działania „ Bystrza”.
Wystawę zdjęć o wyprawie nad rzekę Colorado, będzie można oglądać do 9 lutego w holu głównym AGH w Krakowie.
Małgorzata Nieciecka, jg
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze