„Ruch w ogrodzie zoologicznym w Krakowie wrócił do poziomu sprzed pandemii i dziennie miejsce to odwiedza średnio 3 tys. osób. Najwięcej zwiedzających przychodzi w niedziele i święta” – powiedziała PAP dyrektor Teresa Grega.

Zoo jest czynne codziennie, przez cały rok. W lecie przyjeżdża najwięcej gości. We wrześniu frekwencja zacznie spadać, chociaż przybędzie wycieczek szkolnych.

Zoo chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi. Bilety zamawiają online, jak i kupują na miejscu w kilku czynnych kasach. Przed wejściem jest także biletomat, gdzie płatność możliwa jest tylko kartą.

Dyrektor zoo zwróciła uwagę na kwestię parkingów. Ten tuż przy ogrodzie zoologicznym ma ograniczoną liczbę miejsc (35) i zapełnia się do godz. 9.30. Więcej miejsca (480) jest na nowym parkingu przy ul. Kukułczej, jednak ten jest oddalony o ok. 1 km od ogrodu zoologicznego. Zaletą tego parkingu jest jednak, jak zwraca uwagę zoo na swojej stronie internetowej, „piękna panorama Krakowa”.

„Najprościej przyjechać do nas autobusem MPK” – zachęciła dyrektor. Linia nr 134 z przystanku Cracovia Stadion i Cracovia Błonia kursuje 3 razy dziennie w dni powszednie, a w soboty i niedziele 2 razy dziennie, a jeśli jest słoneczna pogoda – to 4 razy dziennie.

Krakowskie zoo znajduje się w Lesie Wolskim, zajmuje powierzchnię 20 ha i mieszka w nim ok. 270 gatunków zwierząt. Eksponowanych jest ok. 1,5 tys. Liczną grupę - ponad 100 gatunków - stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem, m.in.: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta.

Obecnie na wielu wybiegach można zobaczyć młode, które przyszły na świat tej wiosny i lata. W tym roku powiększyło się stado ibisów australijskich, warzęch czerwonolicych, kitt czerwonodziobych, łabędzi czarnych. Przybyło też zwierząt kopytnych. Na świat przyszły renifer, owce grzywiaste arui, markury turkmeńskie. Na wybiegach są też młode antylopy eland, sitatungi i antylopy indyjskie. W stadzie lemurów katta można zobaczyć dwa młode, które urodziły się w maju. Nowymi mieszkańcami ogrodu zoologicznego są atlantotrytony zielonawe, przedstawiciele rodziny salamandrowatych - płazy te przyjechały do Krakowa z łotewskiego zoo w Rydze.