Ogłoszono wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto. Brało w niej udział prawie 9 tys. absolwentów krakowskich szkół podstawowych i ponad 3 tys. spoza Krakowa. Przygotowano 11,5 tys. Uczniowie, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły, będą mogli 28 lipca wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.
Największym zainteresowaniem cieszyły się klasy z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim – 6,29 podania na jedno miejsce w IV LO, 4 podania na jedno miejsce w VII LO i 3,93 podania na miejsce w X LO.
Starający się o przyjęcie do techników najczęściej wybierali klasy dające uprawnienia do wykonywania zawodu technika programisty – w technikum łączności było 9,53 podań na jedno miejsce. Absolwenci podstawówek chcieliby też być technikami logistykami – w technikum komunikacyjnym nr 25 – 3,13 podania na jedno miejsce, i technikami programistami – w technikum elektryczno-elektronicznym nr 7 – 3,13 podania na miejsce.
Z informacji Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa wynika, że utrzymuje się trend składania podań do najlepszych szkół przez uczniów z małą liczbą punktów. Dlatego urzędnicy, dyrektorzy i nauczyciele szkół zachęcają rodziców, aby wraz z dziećmi podejmowali racjonalne wybory szkoły ponadpodstawowej, bo według nich uczniowie z gorszymi wynikami w szkołach z najwyższym poziomem mają nie tylko problemy edukacyjne, ale też psychospołeczne czy obniżone poczucie własnej wartości.
"Namawiamy do tego, aby zwrócić uwagę na bogatą ofertę kształcenia – nie tylko w liceach i technikach, ale także w szkołach branżowych I stopnia. Dają one uczniom możliwość rozwijania ich zainteresowań, a także nabycia konkretnych kompetencji zawodowych" – przekazał Wydział Edukacji UMK.
Ze względu na brak zainteresowania nauką w szkołach branżowych i technikach usunięto z oferty 457 miejsc. W tegorocznej rekrutacji prowadzonej tylko do miejskich liceów na uczniów czekało 6178 miejsc. Do techników – 4024 miejsca, a do branżowych szkół I stopnia – 1284. O przyjęcie do wskazanych szkół jako szkoły pierwszego wyboru ubiegało się 12 133 kandydatów, w tym do liceów – 7917, do techników – 3738 i do branżowych szkół – 478 kandydatów. Do szkół zostało zakwalifikowanych 10 372 kandydatów – 6107 do liceów, 3731 do techników i 534 do szkół branżowych.
W liceach wciąż pozostaje wolnych 71 miejsc, w technikach – 228, w szkołach branżowych – 358.
Dane dotyczą tylko szkół prowadzonych przez miasto.
- A
- A
- A
Rekrutacja do krakowskich liceów: najchętniej wybierane były klasy z rozszerzoną matematyką
W tym roku w rekrutacji do liceów największym zainteresowaniem absolwentów podstawówek cieszyły się klasy z rozszerzoną matematyką. Urząd miasta obserwuje utrzymujący się trend składania podań do najlepszych szkół przez uczniów ze słabymi wynikami.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:49
Kontrowersje wokół mieszkania Nawrockiego zdominowały kampanię wyborczą
-
20:11
Nie pozwól, by dezinformacja zmieniła Cię w trolla – nowa odsłona kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
-
19:29
AGH Kraków najlepsza w AMP w kolarstwie górskim
-
19:17
"Od nowa" - spektakl o starości i spełnianiu marzeń - od piątku na scenie Teatru Słowackiego
-
19:03
Konklawe jako misterium i mechanizm. Jak Kościół wybiera nowego papieża?
-
18:44
Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe
-
18:30
Tymbark: gorąca atmosfera przed referendum. Padają zarzuty o naciski
-
17:50
Biały czy czarny dym? Symbolika i znaczenie głosowań papieskich
-
17:29
Ogłoszono nazwiska uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego! Czy są wśród nich Małopolanie?
-
17:15
MARR z ofertą dla menagerów i kadr zarządzających firmami. Ruszył nabór do programu "Akademia HR"
-
10:40
Kraków Karoliny Grodziskiej - odc. 8. - Jedyny taki ślub
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze