- To najdłużej przyznawana i najważniejsza europejska nagroda w tej dziedzinie - podkreśla Michał Wiśniewski. - Jej początki sięgają czasów rodzenia się i rozwijania idei europejskiej integracji. Wtedy także kiełkowało myślenie o nowej roli muzeów we współczesnym świecie.
Nagroda Europejskiego Muzeum Roku (EMYA) została ufundowana w 1977 roku przez Kennetha Hudsona i Richarda Hoggarta jako wyraz uznania dla europejskiego sektora muzealnego i wspierania innowacji w muzealnictwie, które wówczas skupiało się na zbiorach, a nie na ich wykorzystaniu dla dobra społeczeństwa. Obecnie Nagroda przyznawana jest muzeom, które w istotny sposób przyczyniają się do przyciągnięcia odbiorców, oferując niepowtarzalną atmosferą, pomysłową interpretację i prezentację oraz twórcze podejście do edukacji i odpowiedzialności społecznej. W ten sposób przyczyniają się one do zmiany standardów jakości muzeów w Europie.
Do nagrody EMYA 2025 nominowano 42 muzea z 18 krajów, w tym 5 z Polski:
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
Muzeum Fotografii w Krakowie,
Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa,
Apteka „Pod Łabędziem”, oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska.
W latach 2016-2024 czasie w konkursie EMYA wzięły udział 32 muzea z Polski. Dwukrotnie zdobywały Nagrodę Rady Europy, raz Nagrodę Muzeum Roku, sześciokrotnie zdobywały wyróżnienia. W tym roku do konkursu nominowano 5 instytucji z Polski – więcej, niż z jakiegokolwiek innego europejskiego kraju.
European Museum of the Year Award 2025 odbyło się w Polsce, w Białymstoku. - Nie jest to przypadek, bowiem jedną z prestiżowych ubiegłorocznych nagród zdobyło Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Nagrodę Europejskiego Muzeum Roku 2025 otrzymało Manchester Museum (Manchester, Wielka Brytania). Po modernizacji zyskało ono nowe przestrzenie i stało się bardziej dostępne, co sprzyja relacjom z lokalną społecznością oraz dialogowi międzykulturowemu. Instytucja odważnie zrewidowała swoją misję, konfrontując się z własną historią i redefiniując rolę zbiorów oraz programów publicznych. Jako muzeum uniwersyteckie prowadzi badania i angażuje się w działania na rzecz sprawiedliwości społecznej. Szczególne uznanie budzi podejście oparte na współpracy z różnorodnymi grupami społecznymi.
(mat.prasowe organizatorów)