Barwna i wielowątkowa fabuła „Kopernika” przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia naukowca, które osadzone zostały w realiach społeczno-politycznych epoki odrodzenia. Tok zdarzeń – w tym powstanie teorii heliocentrycznej, będące punktem kulminacyjnym badań naukowych genialnego astronoma i jednocześnie całego spektaklu, zilustrowany został muzyką, w której wybrzmiewają echa dawnych form wokalnych oraz instrumentalnych, takich jak madrygał czy chorał gregoriański.
„Kopernik” to spektakl nowoczesnego teatru muzycznego, który operuje zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie światła, dźwięku i gry scenicznej. Całości dopełniają spektakularne efekty multimedialne, współkreujące wielobarwną rzeczywistość, w której rozgrywa się akcją musicalu.
Dyrekcja i zespoły artystyczne Opery Krakowskiej oraz współpracujący z nią artyści i realizatorzy, m. in. kompozytor Tomasz Szymuś, pisarka Ałbena Grabowska oraz autor piosenek Daniel Wyszogrodzki, przygotowali wielkie, rzec można bezprecedensowe przedsięwzięcie muzyczne, jakim stało się właśnie stworzenie i produkcja musicalu „Kopernik”.
Światowe prawykonanie tego utworu miało miejsce 20 maja bieżącego roku na dziedzińcu katedralnym we Fromborku, w którym to mieście słynny astronom spędził większość swego życia, tworząc właśnie tam swoje rewolucyjne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” i gdzie pod posadzką miejscowej katedry spoczywają jego doczesne szczątki.
Natomiast premiera dzieła na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się 1 października bieżącego roku o godz. 18:30. Planowane są także regularne prezentacje spektaklu (najbliższe w dniach 3-6 oraz 8 października).
- A
- A
- A
Premiera musicalu Kopernik na scenie Opery Krakowskiej
Wpisując się twórczo w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Opera Krakowska przygotowała niezwykłe widowisko muzyczno-sceniczne w formie musicalu, zatytułowane „Kopernik”. To spektakularne przedsięwzięcie zrealizowane zostanie przez Solistów, Orkiestrę, Chór oraz Balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego, a także współpracujących z instytucją wybitnych twórców i realizatorów krajowej sceny muzycznej w niedzielę, 1 października o godz. 18:30.
Autor:
Katarzyna Fortuna
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:30
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP
-
18:49
"Chciałam odczarować bycie mamą i babcią"
-
17:24
Bartosz Ryt w Zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej
-
17:08
Tadeusz Duda wciąż na wolności. Ekspert: „To człowiek nieprzewidywalny. Gotowy na wszystko"
-
16:16
Konsultacje pod tezę? Miasto pyta o rowery i hulajnogi w tramwajach, aktywiści krytykują
-
16:03
Burmistrz Wieliczki bez absolutorium i wotum zaufania
-
15:59
Kraków tańczy! Rusza ULICA Festival – jeden z najstarszych festiwali ulicznych w Europie
-
15:43
Jest nagroda za wskazanie miejsca pobytu Tadeusza Dudy
-
15:31
Kraków tańczy! Rusza ULICA Festival – jeden z najstarszych festiwali teatrów ulicznych w Europie
-
14:23
Szykuje się kontrola w spółce Trasa Łagiewnicka SA
-
13:30
Nowe Idee: „Dostatek” – czy państwo jeszcze potrafi zapewnić dobrobyt?
-
12:10
Prokurator o tragedii w Starej Wsi: „Nie wystarczy ustawa. Bez sygnału od ludzi nic się nie zmieni”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze