„Obiekt powstaje z myślą o naszych prężnie działających studenckich kołach naukowych. Pamiętajmy, że w AGH działa ponad 100 kół. Każde z nich potrzebuje przestrzeni do twórczego działania. W Centrum Konstrukcyjnym studenci będą mogli rozwijać projekty w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów” – powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis, cytowany w prasowym komunikacie.

Prorektor ds. studenckich AGH prof. Rafał Dańko zaznaczył, że w nowym miejscu studenci pod jednym dachem, w komfortowych warunkach, będą mogli pracować nad projektami. „Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma służyć ulepszaniu dotychczasowych projektów, ale także liczymy, że w tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje z obszaru np. inżynierii kosmicznej” – powiedział.

Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1322 m kw. Plan zakłada podział na sekcję projektową i konstrukcyjną, które zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku. Sekcja projektowa przeznaczona będzie dla kół naukowych z całej uczelni. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona będzie w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów w formie twórczej, a więc z użyciem tokarek, frezarek, spawarek, drukarek itp.

Wartość kontraktu to, według informacji przekazanych przez uczelnię, prawie 14 mln zł. Budynek, zlokalizowany na terenie Miasteczka Studenckiego AGH, ma być oddany do użytku na przełomie 2022 i 2023 r.