Polska poza ćwierćfinałem. Noc Teatrów przegrała z meczem

• Kraków
  • date_range Sobota, 2012.06.16 11:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:18 )
Spektakle, nocne wizyty w kuluarach i koncerty. Ta noc już po raz szósty należy do krakowskich teatrów.

Miłośnicy sztuki mają do wyboru 65 spektakli. Oprócz nich widzowie zobaczyli także przestrzenie niedostępne na co dzień. Między innymi zaplecze Opery Krakowskiej. W Teatrze Słowackiego wystawiono sztukę "Tango Piazzola". Krakowianie, choć zachwyceni zdradzili, że dziś jednak teatry przegrywają z meczem Polska - Czechy.

Po raz pierwszy została wręczona Krakowska Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego. Jej laureatem został Radosław Krzyżowski. Aktor związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Nagrodę przyznano mu za rolę zagraną w Teatrze Stu w "Hamlecie".

Podczas ubiegłorocznej edycji Nocy Teatrów 73 spektakle i przedsięwzięcia kulturalne obejrzało około 16 tysięcy osób. Szczegółowe informacje i program można znaleźć na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl.

Tymczasem Polska przegrała z Czechami 0:1 na stadionie we Wrocławiu w walce o ćwierćfinał mistrzostw Europy. W pierwszej połowie przy donośnym dopingu kibiców Polacy mieli zdecydowaną przewagę.

Już w 2 min. Dariusz Dudka po strzale przewrotką był bliski pokonania Petra Cecha.
W 10 min. Robert Lewandowski po podaniu Jakuba Błaszczykowskiego znalazł się przed bramkarzem czeskim, ale minimalnie chybił.
W 13 minucie Boenisch strzelał z ok. 30 metrów, piłka kozłowała jeszcze przed Cechem, ale znów minimalnie minęła bramkę.

Polacy bardzo dobrze grali w obronie i w środkowej strefie boiska. Nie pozwalali Czechom na stworzenie groźnej sytuacji, a nawet jeśli dochodzili do strzału, pewnie bronił Przemysław Tytoń.
W 23. minucie żółtą kartkę otrzymał Rafał Murawski, który nieprzepisowo zatrzymał Milana Barosa.

W 40. minucie Czesi po raz pierwszy mieli szansę na strzelenie gola. Wymienili kilka podań pod naszym polem karnym, ale po strzale Daniela Kolara piłka znalazła się w rękach polskiego bramkarza.
Druga połowa rozpoczęła się o kilku groźnych ataków Czechów, którzy znając wynik meczu w Warszawie, gdzie Grecja prowadziła z Rosją 1:0, musieli zmienić taktykę, gdyż remis we Wrocławiu oznaczał także dla nich pożegnanie się z turniejem.

W 47. minucie Eugen Polański otrzymał żółtą kartkę, a 56. minucie zmienił go Kamil Grosicki.
W 60. minucie żółtą kartkę otrzymał Marcin Wasilewski, który faulował z lewej strony pola karnego Davida Limbersky'ego.
W ciągu trzech minut Czesi mieli trzy rzuty wolne w obrębie pola karnego stwarzając groźne sytuacje pod bramką Przemysława Tytonia. W 64. minucie polski bramkarz piąstkował piłkę, która po strzale głową Tomasa Sivoka zmierzała do polskiej bramki.

Polacy w tej części spotkania oddali inicjatywę Czechom nie stwarzając żadnej groźnej sytuacji pod bramką Petra Cecha.
W 72. minucie Rafał Murawski stracił piłkę w środkowej części boiska, piłkę przejmuje Milan Baros, i podaje do Petra Jiracka, który pokonuje Przemysława Tytonia.

Franciszek Smuda zareagował podwójną zmianą. W 73. minucie Paweł Brożek wszedł na boisko w miejsce Ludovica Obraniaka, a Adrian Mierzejewski za Rafała Murawskiego.
Minutę później piłka znalazła się po raz drugi w polskiej bramce, ale na spalonym był Milan Baros.
W 83. minucie Frantisek Rajtoral wszedł na boisko w miejsce Petra Jiracka.
W 85. minucie Marcin Wasilewski strzelał głową minimalnie nad bramką Petra Cecha.
W 88. minucie Vaclava Pilara zastępuje Jan Rezek, a w 90. Milana Barosa Tomas Pekhart.

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Na Stadionie Narodowym w Warszawie Grecy wygrali 1 do 0 z Rosją, awansowali do ćwierćfinału Euro 2012 i wyrzucili z turnieju faworyta grupy A. Gola na wagę zwycięstwa w ostatniej akcji pierwszej połowy strzelił Giorgos Karagounis...