- A
- A
- A
Półmetek wakacji: statystki TOPR nie napawają optymizmem
Trzy ofiary śmiertelne, 102 osoby poszkodowane i 40 wypraw ratunkowych wieloosobowych. TOPR ma już statystyki pierwszej połowy wakacji. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba zdarzeń i wypadków wzrosła aż o 1/3.Sporo pracy mieli również piloci policyjni: śmigłowiec wykonał aż 40 lotów w Tatry w najpoważniejszych wypadkach. Andrzej Marasek, ratownik TOPR, tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków, że tak duża liczba wypadków to m.in. skutek fatalnej w tym roku pogody: "Poślizgnięcia, upadki, czasem przeliczenie się z własnymi umiejętnościami - to najczęstsze powody interwencji TOPR. Ale pogoda też nas nie rozpieszczała".
Co szczególnie niepokoi to fakt, że kilkukrotnie w tym miesiącu organizowano poszukiwania turystów, którzy rzekomo zaginęli w Tatrach, a potem odnajdowali się sami... w Krakowie czy na Słowacji.
Przypominamy: Niepotrzebna akcja TOPR. Kobieta była w Krakowie
"Czasem aż nóż sam otwierał się w kieszeni. Chodzi przede wszystkim o zdrowy rozsądek i np. informowanie najbliższych o naszych planach turystycznych" - podkreśla Andrzej Marasek.
A przed nami druga połowa wakacji - czas, kiedy na tatrzańskich szlakach jest najwięcej w roku turystów. Jeśli tylko pogoda się nie poprawi, to należy spodziewać się tak dużej ilości wypadków jak w lipcu. Największe oblężenie Tatr spodziewane jest w czasie długiego weekendu od 15 sierpnia. W tym okresie w latach poprzednich tworzyły się nawet kolejki czekających, aby wejść na Giewont.
Czytaj także: Tatry: niestabilna pogoda sprzyja wypadkom i interwencjom TOPR
Zobacz: Wypadki w Tatrach. Aż tak źle nie było od dawna
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
10:35
Likwidacja porodówki w Dąbrowie Tarnowskiej. Pacjentki będą dojeżdżać do Tarnowa lub Tuchowa
-
10:34
Libusza: drogowa stłuczka zdemaskowała groźnego przestępcę
-
10:16
Ruszył wyciąg na jedynym w Polsce stoku wysokogórskim. Czynna jedna trasa, na drugiej... za mało śniegu
-
10:10
Uchwała zostanie unieważniona? Rozpoczęło się rozpatrywanie skarg na Strefę Czystego Transportu
-
09:53
Po ataku pseudokibiców na władze Sandecji. Sprawa trafiła do sądu
-
09:44
Zaginął 16-letni Mateusz Ślusarczyk z Balina. ZDJĘCIE, RYSOPIS
-
09:43
Tarnowska policja zyskała nowy samochód. Miasto dopłaciło do niego 200 tysięcy
-
09:15
Zabójstwo sprzed 23 lat wyjaśnione. CBŚP zatrzymało podejrzanego
-
08:54
Deepfake w sutannie. Kościół celem cyberprzestępców
-
08:15
Urszula Rusecka (PiS) o azylu Zbigniewa Ziobry: "Mamy do czynienia z kryptodyktaturą"
-
07:42
Samorządy Podhala przeciw giełdzie dla PKL: możliwa utrata kontroli nad infrastrukturą
-
07:19
Czad zaatakował w Małopolsce. Nie żyją mężczyźni w Tarnowie i Kobylance
-
06:57
Kraków będzie bezpieczniejszy? Na terenie miasta powstaną trzy nowe zbiorniki retencyjne
-
06:28
Lekka odwilż, a potem zamarzanie. Tak będzie wyglądała środa w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze