Najstarszy w Krakowie benedyktyn zachęcił, aby w czasie wielkiego postu pamiętać o sobie nawzajem, o osobach chorych i zmarłych.
Zwrócił uwagę na równość płci. Ocenił: "Jeśli mężczyzną i kobietą stworzył Bóg człowieka, to praca wielkopostna powinna na tym polegać, by mężczyzna był bardziej mężczyzną, a kobieta kobietą".
Zdaniem benedyktyna "może człowiek próbować osiągać równość po swojemu, ale to już będzie poprawianie Pana Boga i na zdrowie nie wyjdzie ani człowiekowi pojedynczemu, ani rodzinie, ani całej ludzkości".
"Żaden normalny wierzący człowiek nie będzie dzieł Bożych na swój sposób poprawiał" – napisał o. Knabit.
W swoim poście odniósł się także do wychowania i nauczania w szkołach oraz krytycznych ocen jakości nauczania, w tym religii. Nawiązał do pomysłu usunięcia religii ze szkół i skrytykował go. "Idąc w tym kierunku, może by usunąć i język polski, ponieważ w wielu wypadkach efekty nauczania są skandalicznie mierne, choćby w dziedzinie ortografii! Tylko kto by to robił poza szkołą? Rodzice? Jakieś kursy przy wyższych uczelniach, a może samorządy? Miałyby pieniądze ze zwolnionych polonistycznych etatów?" – napisał zakonnik.
Wyraził przekonanie, że nie będzie poprawy efektów nauczania, także religii, jeśli się nie wychowa "nauczycieli kochających młodzież i przedmiot, którego uczą, kompetentnych, mających także organizacyjne i programowe możliwości wychowywania uczniów w poszanowaniu i umiłowaniu prawdziwych wartości".
W Środę Popielcową w Kościele katolickim rozpoczął się okres wielkiego postu. Potrwa on do liturgii mszy wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, przypadający w tym roku 1 kwietnia.
Leon Knabit, przyjaciel Jana Pawła II, mieszka w opactwie benedyktyńskim w Krakowie od 1958 r. W grudniu ubiegłego roku skończył 91 lat.
(PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.