W Małopolsce w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania mieszka około 16 tys. uchodźców. Najwięcej w powiecie nowotarskim - 2 tys. 600 osób. W Krakowie w takich placówkach przebywa 1600 Ukraińców, z czego 350 w dawnym budynku centrum handlowego przy ul. Kapelanka - mówi Dariusz Nowak z biura prasowego krakowskiego magistratu. Mają nocleg, wyżywienie i obsługę, a to wszystko kosztuje, dodaje Nowak.

Od dziś połowę tych kosztów będą pokrywać uchodźcy. Chodzi o te osoby, które przebywają w Polsce powyżej 120 dni.  Jak podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita, osoby w trudnej sytuacji będą zwolnione z opłat. To osoby niepełnosprawne, kobiety powyżej 60 i mężczyźni powyżej 65 roku życia, osoby sprawujące opiekę nad małoletnimi,

To, komu po upływie 120 dni od przekroczenia polskiej granicy nadal przysługuje darmowy pobyt w ośrodku zbiorowego zakwaterowania, będą weryfikować samorządy. Niepełnosprawność, czy posiadanie dzieci trzeba będzie udokumentować.

 Te samorządy, które weryfikacji jeszcze nie przeprowadziły, mają na to czas do końca marca. A co w sytuacji, kiedy uchodźca ma prace, a nie dopłaca do kosztów swojego pobytu? Na pewno nie straci dachu nad głową, ale czeka go przeprowadzka - tlumaczy wojewoda małopolski. To będą miejsca o niższym standardzie. Jeśli chcą, by się im pomagało, to muszą cegiełkę do tego wsparcia dołożyć.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy nie ogranicza się tylko do udostępnienia im ośrodków zbiorowego zakwaterowania. Ukraińcy wciąż mogą liczyć na dary w postaci żywności, środków czystości, czy koców. W Krakowie są one rozdawane przy ul. Daszyńskiego 16. To magazyn dla osób, które przyjechały maksymalnie 60 dni temu. Obecnie to ok.120 osób. Maria Wojtacha  dyrektor fundacji Internationaler Bund Polska przypomina, że magazyn jest czynny od marca tylko w poniedziałki i dodaje, że uchodźcy nadal mogą korzystać też z Szafy Dobra, która działa już tylko na osiedlu Górali 8, raz w miesiącu.

Nowością w przypadku Szafy Dobra jest to, że od marca mogą z niej korzystać także podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Na pomoc uchodźcom w Małopolsce przekazano do tej pory prawie 800 mln zł.