Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na nowe Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow i wystawy stałe jeszcze trochę poczekamy

  • Mateusz Bożek
  • date_range Poniedziałek, 2022.08.08 15:04 ( Edytowany Poniedziałek, 2022.08.08 15:10 )
Na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Krakowie powstaje nowe Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow. Zobaczymy tam nowe wystawy stałe dotyczące historii obozu, wytyczone zostaną nowe i odnowione już istniejące ścieżki dla zwiedzających.

Fot. arch. M. Lasyk

Posłuchaj materiału Mateusza Bożka

Obóz koncentracyjny w Płaszowie powstał w 1942 roku dla ludności żydowskiej, z czasem wywożono do niego także Polaków i osoby innych narodowości. Ocenia się, że przez obóz przeszło ok. 35 tysięcy więźniów, a ok 6 tys. zostało w nim zamordowanych. Sytuacja KL Plaszow zmieniła się jednak diametralnie w połowie 1944 roku. „W lipcu 1944 roku Armia Czerwona była już bardzo blisko. Niemcy przygotowują ewakuację obozu oraz zaczynają niszczyć ślady istnienia. Na przykład, więźniowie otrzymywali rozkaz wykopywania ciał zamordowanych, rozstrzelanych wcześniej tam ludzi. Te ciała palono” - mówił Jacek Stawiski z Muzeum KL Plaszow.

Władze niemieckie zaczęły też masowo wywozić więźniów do innych obozów koncentracyjnych. „Od końca lipca 1944 roku wyjeżdżają transporty z kilkunastoma tysiącami ludzi, których przetransportowano do innych obozów na zachodzie, m.in. do Mauthausen, Gross-Rosen – podaje Monika Bednarek z Muzeum Krakowa.

Aby upamiętnić te wydarzenia, od początku ubiegłego roku na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa, działa Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow. Docelowo na terenie muzeum mają pojawić stałe wystawy związane z historią obozu. Jej część znajdzie się w tzw. Szarym Domu, w którym już teraz trwają prace związane z termoizolacją i ociepleniem fundamentów. „Na parterze będzie ekspozycja poświęcona historii obozu widziana oczami więźniów. Będą to relacje wideo, spisane. Na piętrze powstanie mediateka, w której będzie można poszukać informacji o obozie. Pracownicy będą służyć pomocą” - wyjaśnia Monika Bednarek.

W planach jest też powstanie nowego obiektu, tzw. Memoriału, czyli budynku, w którym znajdzie się kolejna część wystawy poświęconej historii KL Plaszow. Inwestycja jest już na etapie planowania, roboty budowlane mają ruszyć w następnym roku. Zagospodarowany zostanie także teren poobozowy, powstaną między innymi nowe ścieżki dla zwiedzających.

„Ścieżki zostaną poprowadzone po istniejących drogach. Te są ścieżkami historycznymi, funkcjonowały tam jeszcze przed założeniem obozu. Pojawią się tam tablice informacyjne mówiące o tym, co działo się w danym miejscu” - mówi Monika Bednarek.

Niemniej, już dziś odwiedzający teren dawnego obozu koncentracyjnego mogą skorzystać z szeregu możliwości, by móc bardziej zgłębić jego historię. Od dwóch lat funkcjonuje mapa do pobrania na urządzenia mobilne, dzięki której można śledzić siebie w przestrzeni Miejsca Pamięci. Natomiast plansze wystawy terenowej, obecnie istniejącej, wyposażone są w QR kody. Po zeskanowaniu otrzymujemy relacje więźniów, których nie znajdziemy na tablicach” - tłumaczy Kamil Karski z KL Plaszow.

Otwarcie wystaw stałych Muzeum KL Plaszów dla zwiedzających planowane jest na koniec 2025 roku.

Tematy:
Autor:
Mateusz Bożek

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

  • 21:03

    Cenne artefakty i nieznane wejścia do krypt odkryte w kościele Franciszkanów w Bieczu

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 17:30

    Zacznijmy liczyć się w Polsce. Wypełniajcie ankietę! Kampania Porozumienia Autyzm-Polska

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię