- A
- A
- A
MiniObiektyw: Nowohuckie reminiscencje
Minął miesiąc od wizyty w krakowskim Magistracie przedstawicieli ruchu Nowa Huta Wolne Miasto. Złożyli oni na ręce prezydenta Krakowa list, w którym postulowali odłączenie od Krakowa Nowej Huty właśnie... No i się zaczęło.Już przed grudniowym protestem sprawa odłączenia Nowej Huty od reszty Krakowa wzbudzała spore zainteresowanie (głównie społeczności internetowej). Tym bardziej dziwić może fakt, że na zaplanowany na godzinę piętnastą przed urzędem miasta protest przybyło raptem kilkanaście osób. Czyżby zbulwersowanym ''złym traktowaniem Nowej Huty przez miasto'' nagle odechciało się odłączania? A może po prostu ta inicjatywa wcale nie ma społecznego poparcia nowohucian, jak niektórzy próbują przekonywać?
Gorzej traktowani
W oświadczeniu wygłoszonym przed magistratem protestujący podkreślili, że mają dość złego traktowania Nowej Huty przez miasto. - Pragniemy walczyć z negatywnymi stereotypami krążącymi o naszej dzielnicy. Dzięki jej wyodrębnieniu z Krakowa będzie można wykorzystać w pełni ogromny potencjał który w Hucie drzemie - przekonywali.
Z igły widły?
To niezwykle dziwne, ale protest kilkunastu nowohuckich aktywistów zgromadził na placu przed budynkiem magistratu wielu przedstawicieli mediów. Jako przyszłego dziennikarza dziwi mnie to. Nie jednokrotnie poważniejsze problemy krakowian przechodzą w lokalnych mediach bez echa. Sprawą nowohuckiej secesji zajęły się za to nawet media ogólnopolskie. Organizatorom protestu nie szczędzono miejsca na eksponowanych kolumnach prasowych, a pan Maciej Twaróg został zaproszony na blisko 20-minutową rozmowę do Radia Kraków.
Niekompetencja czy niewiedza?
Podczas radiowej rozmowy Maciej Twaróg miał okazje pochylić się nad najbardziej drażliwymi dla nowohucian kwestiami. Mówił między innymi o likwidacji wielu nowohuckich placówek edukacyjnych ani słowem nie zająknąwszy się, że taki problem dotyka także mieszkańców innych części Krakowa (Stare Dębniki, Wola Duchacka, i tak mógłbym jeszcze wymieniać).
Jednak najbardziej zaszokowało mnie porównanie secesji Nowej Huty do odłączenia się Radzionkowa od Bytomia (co nastąpiło dokładnie przed piętnastu laty). Trudno ocenić, czy gdyby Radzionków pozostał przy "bytomskim molochu" to prosperowałby lepiej niż obecnie, ale nie da się ukryć, że deficyt budżetowy tego sympatycznego śląskiego miasteczka sięga już 40% ogólnego budżetu, dlatego radni miejscy co raz chętniej sięgają do kieszeni mieszkańców i ograniczają miejskie inwestycje.
Czy Pan Maciej Twaróg wie do jakich przykładów się odnosi? Czy wiedzą to ludzie, którzy jego pomysł popierają?
Ważny jest odzew
Organizatorami akcji była trójka znanych nowohuckich aktywistów: wspomniany już Maciej Twaróg, Marcin Bąk oraz Adam Grzanka. Ten ostatni, komentując medialny szum wywołany całą akcją podkreślił na swojej stronie internetowej, że była ona dla niego ... "cudną zabawą". Jednocześnie nadmienił, że pozostali dwaj panowie do pomysłu nowohuckiej secesji podchodzą serio.
W mojej opinii to zasmucające, że wydarzenie, było nie było, polityczne, łączy się z zabawą. Na miejscu osób, które rzeczywiście wzięły sobie do serca dobro swojej dzielnicy i podpisały ów secesyjny manifest trochę bym sie taką deklaracją rozczarował, o ile nawet nie przeraził.
Będzie jak było
W internetowych sondach, które przeprowadzono już po grudniowej akcji większość głosujących wypowiedziała się przeciw odłączeniu Huty od Krakowa. Co więcej, aprobaty dla pomysłu trójki zapaleńców nie było też pośród mieszkańców zainteresowanej dzielnicy. Nie mniej jednak taka inicjatywa jest sygnałem, że Nowa Huta potrzebuje pozytywnego i konstruktywnego działania władz miejskich. O potencjale tego rejonu Krakowa wiele osób mówi, ale z jego wykorzystaniem jest na prawdę słabo. Oby ta dyskusja (mimo iż wywołana trochę sztucznie) przyczyniła się do realnych zmian, które mieszkańcy Nowej Huty mogliby odczuć. Ale czy wówczas nie obudzą się jacyś aktywiści z Bieżanowa czy Podgórza...?
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:12
Nawet 40 stopni w Małopolsce. Służby w gotowości przed falą upałów
-
16:06
Seria wypadków w Małopolsce. Duże utrudnienia
-
15:40
Kracik, Gibała i wybory w Krakowie. Politolog: „Oczy całej Polski mogą być zwrócone na Kraków”
-
15:25
Skąd zmiana terminu budowy metra w Krakowie? Stanisław Kracik: koniec kampanii życzeniowej
-
14:45
Krakowski Festiwal Komiksu w nowej odsłonie
-
14:16
Fundacja Akcja dla Dzikich Zwierząt świętuje 13 lat i zaprasza na "Dziki Fest"
-
14:10
Wybrzuszone szyny, złamane pantografy. Utrudnienia dla pasażerów
-
13:52
Lato daje popalić!
-
13:31
Sinéad O’Connor tak, jak i Kora w zwierciadle rewelacyjnej Katarzyny Chlebny. "To nie jest spektakl o Kościele"
-
13:25
Pobicie pacjenta w krakowskim szpitalu. Dwóch ochroniarzy odsuniętych od pracy
-
12:24
Skąd bierze się niechęć do Ukraińców? Badanie pokazuje, że Wołyń to tylko część problemu
-
12:21
Fala upałów pokrzyżowała plany. MPK przekłada paradę historycznych tramwajów
-
12:00
Pętla zadłużenia to nie wyrok - rozmowa z ekspertką finansową
-
11:25
Serial "Bait". Kto może zostać Jamesem Bondem?
-
11:19
Burmistrz Zakopanego z wotum zaufania, porażka Prokuratury i niebezpieczne manewry na Zakopiance. Głosuj na Wyczyn i Blamaż Tygodnia
-
11:19
Drewniana komoda do salonu – jak wybrać mebel, który przetrwa pokolenia? Poradnik eksperta
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze