Papież dokonał tego aktu podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny, 17 sierpnia 2002 roku, właśnie w sanktuarium w Łagiewnikach, które konsekrował i gdzie znajdują się relikwie Świętej Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. W Łagiewnikach Jan Paweł II ustanowił światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego.
Siostra Faustyna Kowalska, jedna z największych mistyczek XX wieku, podczas pobytu w zakonie wielokrotnie doznawała objawień Chrystusa. Jezus powierzył Jej przekazanie światu orędzia o Bożym Miłosierdziu, a także polecił namalowanie wizerunku znanego dziś na całym świecie jako "obraz Jezusa Miłosiernego". Swoje duchowe przeżycia i wizje Faustyna zawarła w "Dzienniczku", prowadzonym w latach 1934-1938.
Z mistycznych doświadczeń siostry Faustyny zrodził się kult obrazu Jezusa Miłosiernego, modlitwa zwana "Koronką do Miłosierdzia Bożego", Godzina Miłosierdzia - godzina 15, w której Chrystus skonał na krzyżu, a także nabożeństwo oraz Święto Miłosierdzia Bożego. To ostatnie ustanowił dla całego Kościoła Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji Faustyny Kowalskiej. Przypada ono w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, nazwaną "Niedzielą Miłosierdzia Bożego".