- A
- A
- A
Małopolanie nieprędko doczekają się szybkiej kolei
Władze województwa małopolskiego chcą uruchomić szybką kolej, ale na przeszkodzie staje... brak odpowiednich linii i torów.Stan torów kolejowych w Małopolsce, fot. Maciej Skowronek
Praktycznie na wszystkich trasach, którymi miałaby przebiegać kolej aglomeracyjna trwają remonty. Na dodatku prace w kilku miejscach się opóźniają.
Szybka kolej nie powstanie dopóki nie skończą się prace na torach - mówi Piotr Odorczuk z Urzędu Marszałkowskiego. Na razie standardy szybkiej kolei spełnia jedynie odcinek z Krakowa do Wieliczki, wyremontowany latem. Pociągiem można go pokonać w pół godziny.
Władze województwa chcą, aby powstały trzy linie kolei aglomeracyjnej. Z Miechowa przez Kraków do Skawiny. Z Trzebini przez Kraków i Bochnię do Tarnowa. I z Krakowa do Balic.
Szybka kolej nie powstanie dopóki nie skończą się prace na torach - mówi Piotr Odorczuk z Urzędu Marszałkowskiego. Na razie standardy szybkiej kolei spełnia jedynie odcinek z Krakowa do Wieliczki, wyremontowany latem. Pociągiem można go pokonać w pół godziny.
Władze województwa chcą, aby powstały trzy linie kolei aglomeracyjnej. Z Miechowa przez Kraków do Skawiny. Z Trzebini przez Kraków i Bochnię do Tarnowa. I z Krakowa do Balic.
1. Wyremontowana trasa Kraków - Wieliczka
2.Trasa Kraków - Balice, na razie jednotorowa
3. Trasa Kraków - Balice, na razie jednotorowa
4. Wyremontowana trasa Kraków - Wieliczka
crop_free
1
/ 4
Trasa Trzebinia - Tarnów jest rozkopana. Budowa nowych torów do Balic rozpocznie się dopiero w połowie roku. Według planów - wszystkie prace powinny się skończyć w 2015 roku. O ile nie będzie dalszych opóźnień. Dopiero wtedy jest szansa na uruchomienie kolei aglomeracyjnej w Małopolsce. Na wzór na przykład Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.
Władze województwa zamierzają stworzyć odrębną spółkę pod nazwą Koleje Małopolskie. W tym celu chcą zatrudnić część pracowników Przewozów Regionalnych.
Na razie to ten przewoźnik obsługuje trasy w regionie.
(Maciej Skowronek/jp)
Władze województwa zamierzają stworzyć odrębną spółkę pod nazwą Koleje Małopolskie. W tym celu chcą zatrudnić część pracowników Przewozów Regionalnych.
Na razie to ten przewoźnik obsługuje trasy w regionie.
(Maciej Skowronek/jp)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:54
PŚ w kajakarstwie górskim - Zwolińska druga, Polaczyk tuż za podium
-
17:21
Psy w złym stanie, w fatalnych warunkach. W Zakrzowie odebrano właścicielowi 48 zwierząt
-
17:15
Sukces nie spada z nieba. Co stoi za fenomenem Mai Chwalińskiej?
-
15:45
Przednówek w Polanach. Kościelisko znów rozbrzmiewa góralską muzyką
-
15:30
Piwniczna ostrzega: uwaga na niedźwiedzie spacerujące po mieście
-
15:04
Medyczny sukces szpitala dziecięcego w Prokocimiu. Jest jednak wielki problem
-
14:55
Prezes Wisły Kraków odsłania karty. Wiemy, jak będzie wyglądać drużyna w Ekstraklasie
-
14:36
Ciężki piątek na małopolskich drogach. Kolizje, stłuczki, wypadki z udziałem motocyklistów
-
14:10
Serial "The Boroughs". Luksusowe osiedle dla seniorów z mroczną tajemnicą
-
13:59
Szef krakowskiej KO nie wyklucza odwołania. „Oddałem się do dyspozycji pani komisarz”
-
13:21
Laureatka Nagrody Bujwidowej: "Niepełnosprawność mnie nie zdefiniowała"
-
13:21
Zakopane uszczelnia system opłat za śmieci. W blokach rachunki będą zależeć od zużycia wody
-
12:58
Nowa premiera Łaźni Nowej. „Larwy” o kobiecym ciele, kontroli i wyborze
-
12:31
Po latach starań Tarnów upamiętni ofiary OUN-UPA. Jest zgoda prezydenta miasta
-
12:11
Jedni płacą tysiące, inni prawie nic. Tak działa składka zdrowotna w Polsce
-
11:42
86-letni kierowca stracił uprawnienia po potrąceniu dziecka na przejściu
-
11:37
Rozpoczyna się przebudowa węzła przy Bagateli. Wielkie zmiany dla pasażerów i kierowców
-
11:19
NFZ vs prywatna opieka psychiatryczna - różnice w dostępie, jakości i kosztach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze