Na razie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył 5 takich deklaracji, w tym jedną uchwaloną w małopolskich Lipinkach w powiecie gorlickim. Jak mówi Magdalena Dropek ze stowarzyszeni Queerowy Maj - zarówno uchwały antyLGBT jak i samorządowa karta praw rodzin autorstwa Ordo Iuris są niezgodne z prawem.
"Nie będzie wykluczenia, będziemy patrzeć na ręce samorządowcom, politykom i organizacom, które pod płaszczykiem obrony tradycyjnych wartości, chcą uderzyć w naszą społecznośc i symbolicznie ją ze wspólnot wykluczyć"
Działacze planują złożyć na ręce wojewody Małopolskiego wniosek o unieważnienie karty praw rodzin przegłosowanej pod koniec listopada przez radę miasta w Nowym Sączu. Ich zdaniem dokument przegłosowano niezgodnie z prawem, ponieważ w chwili głosowania na sali nie było wystarczającej liczby radnych.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego dotycząca osób LGBT nie jest atakiem na Polskę – mówili w piątek na briefingu prasowym w Krakowie aktywiści LGBT Kamil Maczuga i Magda Dropek. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w PE w środę.
"Naszym celem nie jest to, co pokazują prawicowe media, że jest to kolejny atak na Polskę" - powiedział Kamil Maczuga, aktywista LGBT, jeden z twórców rezolucji.
"Robimy to dlatego, że nam na Polsce zależy. Polska, Kraków i Małopolska jest naszym domem. To nie jest żaden atak na samorząd. Zależy nam na tym, żeby wszyscy w tym kraju czuli się dobrze i żeby nie wykluczać nikogo ze wspólnot" - dodała Magda Dropek, aktywistka LGBT związana z Fundacją Równość.org.pl i Stowarzyszeniem Queerowy Maj.
Parlament Europejski - zaznaczył kamil Maczuga - "poprzez tę rezolucję zwraca się do lokalnych samorządów o nieprzyjmowanie uchwał i deklaracji anty- LGBT i do wojewodów, aby je uchylali". Dodał, że w rezolucji tej potępione zostały homofobiczne działania polityków i osób publicznych, które nasiliły się w trakcie kampanii wyborczej. "Dokument ten zobowiązuje też wszystkie państwa członkowskie do monitorowania przestępstw motywowanych homofobią" - dodał, zaznaczając, że w polskim prawie kwestia dyskryminacji ze względu na orientację seksualną nie istnieje.
Jak zaznaczył rezolucja PE nie powinna nikogo dziwić, ponieważ istnieje wiele dokumentów, w których podkreślane są wartości, na jakich opiera się UE. To m.in. Karta Prawa Podstawowych, Konwencja Praw Człowieka.
Maczuga mówił, że są trzy ścieżki możliwego zaskarżenia uchwał samorządów: wniosek o ich uchylenie przez wojewodów, wykazanie naruszenia interesu prawnego lub uprawnień danej osoby, co jest trudne zwłaszcza w przypadku ogólnikowych zapisów oraz interwencja RPO.
Magdalena Dropek przypomniała, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył w tym tygodniu do sądu skargi na uchwały anty-LGBT, przyjęte w pięciu gminach - w tym w Lipinkach w województwie małopolskim. Według RPO zaskarżone uchwały "dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczając je ze wspólnoty samorządowej" oraz w sposób bezprawny ograniczają prawa i wolności mieszkańców gminy – ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
"Chcemy zwrócić uwagę, że takich uchwał jest coraz więcej - łącznie ponad 50. Jesteśmy w województwie, które symbolicznie jest strefą +wolną od LGBT+" – mówiła Dropek. Dodała, że oprócz uchwał anty-LGBT część samorządów przyjmuje Samorządowe Karty Praw Rodzin, za którymi lokalnie lobbuje Ordo Iuris. "Jest to dokument, który pod płaszczykiem ochrony tradycyjnej rodziny uderza w społeczność LGBT i we wszystkie inne formy rodzin, które mamy, a które nie wpisują się w model Ordo Iuris" – dodała. Jak podkreśliła Karty Praw Rodzin to "homofobia w białych rękawiczkach".
"Cieszymy się z decyzji konstytucyjnego organu, jakim jest Rzecznik Praw Obywatelskich" – mówiła Dropek. "Podkreślamy, że nie będzie wykluczania. Będziemy patrzeć na ręce samorządowcom i politykom i przede wszystkim organizacjom, które pod płaszczykiem ochrony tradycyjnej rodziny chcą uderzyć w naszą społeczność i symbolicznie z tych wspólnot ją wykluczyć" – powiedziała.
Poinformowała, że fundacja Równość.org.pl złożyła do wojewody małopolskiego wniosek o unieważnienie uchwały o Samorządowej Karcie Praw Rodzin, którą Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła, mimo iż nie było kworum.
W środę 18 grudnia podczas sesji plenarnej Parlament Europejski ma się zająć rezolucją o mowie nienawiści wobec osób LGBT, w tym o "strefach wolnych od LGBTI". Wniosek o zorganizowanie debaty w tej sprawie z udziałem przedstawiciela Komisji Europejskiej zgłosiła lewicowa frakcja GUE. Dyskusja odbyła się 26 listopada. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu europosłów. Większość z nich krytykowała Polskę za dyskryminacje osób LGBTI. Cześć broniła polskich władz, wskazując m.in., że nie mogą one odpowiadać za działania niektórych oraz że osoby zaangażowane w ruch LGBTI obrażały uczucia religijne katolików.
Wniosek, by poza dyskusją przyjąć także rezolucją zgłosiła w imieniu intergrupy ds. praw osób LGBTI, eurodeputowana Malin Bjoerk z lewicowej frakcji GUE. "Ten parlament musi wysłać silny sygnał i wsparcie w kluczowym momencie, gdy nasi koledzy w niektórych krajach członkowskich zderzają się z bardzo brutalną rzeczywistością" - podkreśliła Bjoerk.
Joanna Orszulak/PAP/bp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.