- A
- A
- A
Lider Porozumienia: nasza wizja to państwo silne i działające skutecznie
Nasza wizja państwa to jest wizja państwa silnego, zdecydowanego, państwa działającego skutecznie – mówił w niedzielę w Krakowie wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. Zapowiedział, że w dużych miastach będą wspólni kandydaci Zjednoczonej Prawicy na prezydentów i wspólne listy do rad miejskich.Jarosław Gowin spotkał się w niedzielę w Opactwie Cystersów w Mogile z aktywistami i działaczami różnych organizacji z Nowej Huty, m.in. z członkami Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, współtworzącego Porozumienie.
Lider Porozumienia mówił, że w partii tej spotykają się ludzie "o różnych wrażliwościach", których łączy przywiązanie do tradycji, dziedzictwa chrześcijańskiej Polski, rodziny oraz do takich miejsc i ucieleśnianych przez nie wartości, jak właśnie Opactwo Cystersów w Mogile. "Tym, co nas łączy, jest aktywna pasja służenia Polsce" – mówił Gowin.
Dodał, że wiara chrześcijańska i takie wartości jak rodzina, patriotyzm powinny znaleźć swoje dopełnienie w sferze gospodarczej w wolnym rynku, swobodnej konkurencji, niskich podatkach oraz ograniczonej interwencji państwa. "Będziemy starali się jako ugrupowanie, jako część obozu rządowego reprezentować sposób myślenia, wartości i interesy świata przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich firm, bo to one są kołem zamachowym polskiej gospodarki" – zadeklarował Gowin. Dodał, że w Porozumieniu działa wielu młodych ludzi i że dołączyło do niego wielu bezpartyjnych do tej pory samorządowców.
"Nasza wizja państwa to jest wizja państwa silnego, zdecydowanego, państwa działającego skutecznie" – mówił Jarosław Gowin. "Ale silne państwo nie może ograniczać wolności: wolności jednostek, wolności rodzin, wolności stowarzyszeń, wolności akademickiej. Nie może ograniczać także tej wolności, która wyraża się w działalności samorządowej" - zaznaczył.
Wskazał, że Porozumienie było pomysłodawcą szeregu bardzo dobrych jego zdaniem zmian, które wprowadzono w ordynacji wyborczej - wydłużenia kadencji samorządu do 5 lat, zachowania jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych gminach oraz zaniechania planów zmiany granic okręgów wyborczych.
Gowin mówił, że Zjednoczona Prawica wystawi wspólne listy kandydatów w wyborach do sejmików województw i wskaże wspólnych kandydatów na prezydentów w największych miastach.
"Nie ma też wątpliwości, że w tych miastach symbolicznych dla Polski takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Poznań powinniśmy iść jednym frontem. To oczywiście wymaga jeszcze dodatkowych ustaleń, co do tego, kto ma być kandydatem na prezydenta w tych miastach i jak mają wyglądać listy do Rad Miast" – powiedział dziennikarzom Gowin.
Dodał, że w wyborach samorządowych w mniejszych miastach i gminach decyzje dotyczące list wyborczych powinny należeć do lokalnych struktur poszczególnych partii.
Podczas spotkania Gowin przypomniał, że on sam wysunął w Krakowie kandydaturę Jadwigi Emilewicz, ale jak się wyraził "opatrzność chciała inaczej", bo została ona ministrem przedsiębiorczości i technologii.
"Czekamy na kandydata wysuniętego przez PiS. Mam nadzieję, że taki kandydat, a dokładnie taka kandydatka, zostanie wysunięta już wkrótce i że wspólnie wystawimy listy nie tylko do Sejmiku, ale także do Rady Miasta" – powiedział lider Porozumienia. (Według nieoficjalnych informacji wśród osób rozważanych przez PiS jako kandydat w wyborach jest m.in. przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann – PAP).
Jarosław Gowin podkreślał podczas spotkania kilka razy, że polityka jest służbą. "Jesteśmy nie od tego, żeby się wywyższać, ale od tego, żeby nieść na swoich barkach ten krzyż, krzyż służby dla Polski. O tym nie możemy zapomnieć" – powiedział.
Radny Krakowa Tomasz Urynowicz, który na początku roku opuścił PO i wstąpił do Porozumienia, mówił, że uczestnicy niedzielnego spotkania są niezachwiani w swoim przywiązaniu do Mogiły i do Nowej Huty. "Tworzymy wspólnie nie tylko nową partię – Porozumienie, tworzymy zespół ludzi, którzy chcą zmian w Nowej Hucie. Chcielibyśmy, aby Nowa Huta w oparciu o naukę, przedsiębiorczość, nowoczesne technologie i innowacyjność rozwijała się, żeby nie stała w miejscu, żeby dalej można było powiedzieć, że jesteśmy młodą dzielnicą. Młodą, bo stale noszącą nowe ideały, idącą do przodu" - mówił Urynowicz.
Przewodniczący dzielnicy XVIII Nowa Huta Stanisław Moryc podkreślił, że Nowa Huta jest według jej mieszkańców najlepszym miejscem do życia i oczekują oni współpracy i wspólnego działania samorządowców różnych szczebli na rzecz tej dzielnicy. "Nowa Huta chciałaby usłyszeć to, że nie jest gorszą siostrą Krakowa, bo nowohucianie to ludzie z pasją" – mówił Moryc.
Jarosław Gowin poinformował, że w Małopolsce powstało w ostatnim czasie pięć nowych kół Porozumienia: w Brzesku, Olkuszu, powiecie tarnowskim, Wieliczce i Wadowicach.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:05
"Chcę zainteresować dzieci Kosmosem, by spędzić emeryturę na Marsie"
-
08:51
Pożar mieszkania w Krakowie, dwie osoby trafiły do szpitala
-
07:49
RPO o zabójstwie lekarza w Krakowie: Tragedia, która nie miała prawa mieć miejsca
-
06:56
Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami z silnym deszczem w południowej Małopolsce
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Oscypek i bundz wcale nie muszą skrzypieć w zębach. Tak to robią w bacówce
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze