W piątek przed siedzibą pogotowia wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr Małgorzacie Popławskiej kluczyki do pojazdu.
Ostatnie lata to czas wytężonej pracy całej służby zdrowia. Ten ogromny wysiłek, który służył jak najlepszemu zabezpieczeniu mieszkańców Małopolski, nieśliśmy wspólnie, wspierając się i tworząc wyjątkowy model współpracy i reagowania na ponadstandardowe wyzwania. Nie do przecenienia pozostaje udział w tych zadaniach Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Przekazanie nowego ambulansu dla tej jednostki to efekt rządowego wsparcia udzielanego od początku pandemii całemu środowisku medycznemu
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Nowy ambulans to pojazd najnowszej generacji, wyposażony w wysokiej klasy sprzęt medyczny, który nie tylko spełnia wymogi stawiane przez NFZ, ale także zawiera ponadstandardowe elementy. Na pokładzie karetki znajduje się miniaturowy aparat do ultrasonografii i nowoczesny defibrylator który, ma wbudowane funkcje aż trzech innych urządzeń i może zastąpić aparat do mierzenia ciśnienia, pulsoksymetr oraz kapnometr, czyli urządzenie mierzące poziom dwutlenku węgla.
Cały czas pamiętamy te bardzo ciężkie dwa lata pandemii. Wirus SARS-CoV-2 nadal zresztą jest obecny i musimy być dobrze przygotowani, aby z nim skutecznie walczyć. Każda kolejna karetka, każdy nowy aparat medyczny to szanse na uratowanie życia i zdrowia wielu ludzi. Chcemy być w gotowości na niełatwe wyzwania, jakie przed ratownictwem medycznym w Małopolsce stawiają pandemia i wojna w Ukrainie.
– mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. –
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe dysponuje 37 karetkami.