Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków: w "Kossakówce" rozpoczął się remont dachu

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2016.06.20 12:34 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:42 )
W krakowskiej "Kossakówce" - dworku będącym niegdyś domem artystycznego rodu Kossaków - rusza remont dachu. Prace dofinansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Kossakówka. Fot. Marek Lasyk

Remontowana Kossakówka od środka

Dom stojący przy pl. Kossaka należy do prywatnych właścicieli. Próbują oni uratować zabytek, który przez wiele lat popadał w ruinę. Prace remontowe rozpoczęły się w zeszłym roku od wzmocnienia fundamentów, teraz wymieniony zostanie dach.

"Na części pierwotnej budynku, bez dobudówek wymieniamy całą więźbę dachową, zniszczone stropy poddasza i robimy pokrycie na 70-80 proc. dachu blachą tytanowo-cynkową" – mówił dziennikarzom Marek Górecki, który wraz z żoną jest właścicielem dworku. Koszt tych prac to ok. 230 tys., z czego niemal 100 tys. stanowi dofinansowanie przyznane przez SKOZK.

W przyszłym roku planowane jest dokończenie robót przy fundamentach i pozostałej części dachu. Na prace związane z samą konstrukcją budynku (bez instalacji, podłóg, wykończenia wnętrz) trzeba ok. 1,8-2 mln zł.

Właściciel nie wie jeszcze, jaką funkcję budynek będzie miał w przyszłości. "W tej chwili zależy mi przede wszystkim na uratowaniu konstrukcji budynku. Co będzie później? To jest zbyt odległa perspektywa" – mówił Górecki. "Nie mam w tej chwili żadnych konkretnych planów, to też zależy od ewentualnego przyszłego inwestora" – dodał.

Zdaniem Mikołaja Korneckiego, członka SKOZK, ideałem byłoby stworzenie w budynku Muzeum Kossaków. "Mieszkały tu trzy pokolenia malarzy, literatów. Dla krakowian ważne jest, żeby przywrócić blask temu miejscu" – powiedział Kornecki. "Prosiłoby się o to, żeby miasto wykupiło z rąk prywatnych ten budynek i razem z Muzeum Narodowym stworzyło tutaj muzeum" – uważa.

Dworek otoczony ogrodem zakupił w 1869 r. Juliusz Kossak. Mieściła się tam jego pracownia, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdalena Samozwaniec.

Przed II wojną światową „Kossakówka” była miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. W maju 1960 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a później wyremontowany. W latach 80. XX wieku dworek zaczął podupadać. Sytuację utrudniała skomplikowana sytuacja prawna posiadłości, która rozstrzygnęła się w 2013 r.

 

 

(PAP,ew) 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię