Znów można przynosić dary dla uchodźców na stadion Wisły Kraków

Środa, 2022.03.02

Na peronie czwartym na dworcu PKP w Krakowie, gdzie urząd wojewódzki uruchomił punkt informacyjny dla uchodźców, codziennie tworzy się spora kolejka. Nasi goście zza wschodniej granicy w punkcie dowiadują się, gdzie czeka na nich nocleg. Formalności ograniczyliśmy do minimum - mówi Kamil Żuchowski z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego:

Spisujemy podstawowe dane jak imię, nazwisko, data urodzenia. Następnie można się udać do punktu noclegowego. W większości przypadków są to domy studenckie, jednakże mieszkańcy Krakowa wykazali się dużym sercem i zaoferowali swoją pomoc. Mamy też bazę informacyjną dotyczącą ludzi, którzy zgodzili się przyjąć uchodźców. W takiej sytuacji kontaktujmy się z nimi, czy nadal mogą. Jeżeli oferta jest aktualna, te osoby udają się tam.

Mogą skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, ale w wielu przypadkach nie jest to konieczne, bo krakowianie, którzy zaprosili uchodźców do siebie, sami po nich przyjeżdżają. Na miejsce zakwaterowania naszych gości podwożą też wolontariusze.

Na peronie czwartym widać głównie kobiety z dziećmi, zmęczone po długiej podróży z Ukrainy.

Na dworcu Ukraińcy otrzymują wodę i musy owocowe. Zapas żywności i środki higieniczne rozdawane są na stadionie Wisły.

Uchodźcy wypełniają formularz, na którym zaznaczają, jakie produkty są im potrzebne. By nie musieli zbyt często przychodzić, otrzymują zapas żywności na tydzień. Na stadionie Wisły jednocześnie z wydawaniem darów trwa ich zbiórka, którą wznowiono. Potrzebna jest żywność o przedłużonym terminie ważności, środki higieniczne, chemiczne, opatrunki, śpiwory, koce, pościel, ręczniki i ładowarki.

Zapał krakowian do pomocy uchodźcom nie topnieje. Mieszkańcy bez przerwy przynoszą torby pełne darów.

Kolejny magazyn, który od środy działa przy ul. Bartników 10 na Rybitwach, jest zorganizowany z myślą o dużych zbiórkach różnych instytucji, także placówek oświaty, przedsiębiorstw. Waga pojazdów, transportujących dary na Rybitwy, nie powinna przekraczać 3,5 tony. Punkt ma być czynny w godz. od 12 do 18, a w czwartek i piątek od godz. 9 do 18.00. Miasto prosi o segregację darów.

Tymczasowy punkt w Muzeum Inżynierii Miejskiej nie przyjmuje już rzeczy. Miasto prosi, aby ich tam nie przywozić.

W Radiu Kraków kontynuujemy zbiórkę darów pod hasłem "Solidarni z Ukrainą". Zebrane rzeczy zostaną przekazane tym, którzy dotarli do stolicy Małopolski i zaczynają tutaj nowe życie. Dary zbieramy w holu naszej rozgłośni (al. Juliusza Słowackiego 22) od piątku do poniedziałku w godz. 7.00 do 17.00.

Solidarni z Ukrainą - zbiórka darów w Radiu Kraków

Piątek, 2022.02.25