„Słowo +kosmos+ dla starożytnych Greków oznaczało ład bądź porządek odnajdywany w świecie. My dziś traktujemy je najczęściej jako synonim „wszechświata”, a więc wszystko co istnieje. Pytania o granice kosmosu i miejsce człowieka w nim są i dzisiaj aktualne” – informują organizatorzy w zapowiedzi wydarzenia.

Wśród gości edycji 2023 jest Bernard Carr z Londynu, jeden z najbardziej rozpoznawalnych astronomów, uczeń Stephena Hawkinga, ekspert od ciemnej materii i ogólnej teorii względności.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję posłuchać również amerykańskiego astrobiologa Davida Grinspoona, zajmującego się badaniem obiektów kosmicznych podobnych do Ziemi. W uznaniu jego odkryć naukowych jedna z asteroid została nazwana jego imieniem.

Zaproszenie na festiwal przyjęli również niemiecka neurobiolog Katrin Amunts - pracuje nad stworzeniem trójwymiarowego atlasu odwzorowującego struktury mózgu oraz amerykański psycholog społeczny Arie W. Kruglanski – rozwinął teorię kognitywnego zamknięcia, która tłumaczy jak człowiek przyswaja wiedzę w sytuacjach dwuznacznych lub zagmatwanych.

Oprócz różnorodnych dyskusji nad wszechświatem w programie festiwalu są pokazy filmów, warsztaty z obserwacji nieba, wystawy przybliżające m.in. historię polskich odkryć kosmologicznych.

Miejscem festiwalowych wydarzeń jest Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. św. Wawrzyńca. Wstęp jest darmowy.

organizują Copernicus Center – jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego i „Tygodnik Powszechny”.

Projekt został dofinansowany z budżetu państwa w ramach programu ministra edukacji i nauki pn. Copernicus Festival 2023: Kosmos.