Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolejni lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu składają wypowiedzenia

Kolejni lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu składają wypowiedzenia. Tylko w czwartek pisemne decyzje o wypowiedzeniu szefowej związkowców dostarczyło około 28 medyków.

fot: Dominika Kossakowska

Posłuchaj co mówi dr Agata Hałabuda, radiolog i przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu

Jak wchodziłam tutaj, miałam kilkanaście kopert. Ludzie je donosili. Tam są wymówienia. Między innymi moje. To wymówienia lekarzy z pracy, którzy boją się pracować na krawędzi. Na SOR ma być trzech lekarzy pediatrów. Jest obsada jednego lekarza. Szef SOR boi się podpisać taki grafik. Jak jeden lekarz zabezpieczy do setki dzieci? To po prostu niebezpieczne

- mówi dr Agata Hałabuda, radiolog i przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu. Jak wylicza, wypowiedzenia złożyli lekarze z gastroenterologii, endokrynologii, chirurgii, specjaliści z poradni genetyki.

Medycy mówią, że pracują ponad swoje siły – w niektórych przypadkach nawet 400 godzin w miesiącu. Siedzą w papierach i mają coraz mniejszy kontakt z pacjentem. Są po prostu zmęczeni.

"A zmęczony lekarz to lekarz, który może podjąć błędne decyzje, na które ma przecież parę sekund. Wielu rezydentów naszego szpitala podjęło decyzję, by wypowiedzieć klauzulę opt-out. Oznacza to, że możemy pracować 48 godzin tygodniowo" - dodaje dr Agata Dynkiewicz – związkowiec ze szpitala dziecięcego w krakowskim Prokocimiu. Szpitalny Oddział Ratunkowy obsadzony jest w dużej mierze przez rezydentów, może mieć więc problem z funkcjonowaniem już w przyszłym miesiącu.

"Problem jest nie tylko w obsadzie" – mówi szef Naczelnej Rady Lekarskiej – prof. Andrzej Matyja. "Od wielu lat wartość wyceny procedur medycznych, świadczeń, które my lekarze czy też personel medyczny świadczymy, nie zostały zmienione. To powoduje permanentne zadłużenie podmiotów leczniczych, szpitali. A ten szpital jest szpitalem wiodącym" - tłumaczy prof. Matyja.

Związkowcy dla zobrazowania fatalnej sytuacji w szpitalu, podają przykład: w poradni diabetologicznej, która ma pod opieką półtora tysiąca małych pacjentów – powinno być 15 etatów, są... 4. "Nie umiem odpowiedzieć na pytania, jak leczyć w takich warunkach" - ocenia dr Hałabuda.

Lekarze liczą na to, że ktoś usłyszy ich apel. Przede wszystkim jednak mają nadzieję na rozmowy z przedstawicielami resortu zdrowia.

"Jesteśmy gotowi do rozmów. Nie ma czasu na długofalowe plany. Jesteśmy przed widmem zamknięcia tego szpitala" - mówi dr Łukasz Klasa – neurochirurg i związkowiec.

Resort zdrowia informuje, że analizuje sytuację szpitala i jest w kontakcie z władzami lecznicy. Przypomnijmy, że wypowiedzenie złożył  jej dyrektor  - dr Krzysztof Fyderek.

Co się stanie z małymi pacjentami, jeśli część oddziałów w Prokocimiu przestanie funkcjonować? Będą musieli być wysyłani do innych województw. W Krakowie, a w zasadzie na południu Polski - nie ma drugiego tak specjalistycznego szpitala dla dzieci.

"Nie stanowimy zastępstwa dla szpitala w Prokocimiu, to ośrodek o trzecim stopniu referencyjności, jeśli chodzi o Małopolskę i Kraków i ma pewne oddziały, których my nie zastąpimy. U nas nie ma oddziałów kardiochirurgii czy nefrologii" - mówiła dwa dni temu w rozmowie z Radiem Kraków dr Katarzyna Przybyszewska – z-ca dyrektora szpitala dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Jeśli sytuacja się nie zmieni i jak twierdzą związkowcy, resort zdrowia nie zaproponuje konkretnych rozwiązań, od nowego roku przestaną funkcjonować m.in. oddziały: gastroenterologii, nefrologii, pediatrii, dermatologii oraz pulmonologii. W sumie wypowiedzenia umów złożyło już 54 specjalistów z placówki.
Autorstwa Mateusz95 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21606192

Oddziały pediatryczne w Małopolsce przepełnione. Wojewoda spotkał się z szefami lecznic

Wtorek, 2021.10.12
Tematy:
Autor:
Dominika Kossakowska

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię