Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolejne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie!

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2013.07.28 04:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:05 )
Kraków na nowo staje się miastem młodości - tak decyzję papieża Franciszka o wizycie w Polsce na kolejnych Światowych Dniach Młodzieży skomentował kardynał Stanisław Dziwisz.

Fot: Piotr Krawczyk

Posłuchaj uczestników Rio w Krakowie
Rio w Krakowie


„Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa” - powiedział Franciszek.
Te słowa wywołały wybuch radości w grupkach Polaków na Copacabana. Polska młodzież zaczęła skakać, tańczyć, a nad ich głowami pojawiły się biało-czerwone flagi i balony.


Metropolita krakowski - w specjalnym oświadczaniu nagranym dla zgromadzonych w sanktuarium w Łagiewnikach - mówił, że goszczenie spotkania młodych, to dla Krakowa i całego kraju wielka radość.
Jak zaznaczał kard. Dziwisz w specjalnym oświadczeniu nagranym dla młodzieży zgromadzonej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, goszczenie spotkania młodych, to dla całego kraju wielka radość. Kraków się otwiera, będzie się radował z przyjazdu młodzieży z całego świata, zrobimy wszystko, by przyjąć Was w sposób godny i serdeczny - mówił metropolita krakowski.

Kardynał Dziwisz podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego - zaznaczył.
Swoją obecność w Polsce w 2016 roku potwierdził już papież Franciszek. "Potrzeba nam jego osoby i jego nauki, aby Kościół był bardziej prosty, bardziej związany z człowiekiem, zwłaszcza ubogim. Ważne, by Kościół przez swoją prostotę ukazywał piękno Ewangelii" - mówił kardynał Dziwisz.

Metropolita krakowski wydał również pisemne oświadczenie, w którym podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży w Polsce będą kontynuacją dziedzictwa Jana Pawła II. Kardynał Dziwisz wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi za wybór Krakowa. Hierarcha napisał, że swoją decyzją Ojciec Święty "spełnił pragnienie tak wielu młodych ludzi, którzy od dawna chcieli świętować swoją wiarę w ojczyźnie i mieście Karola Wojtyły".
Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku będą połączone z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. Jeszcze w marcu, w kilka dni po konklawe, Franciszka zaprosili do Polski kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz. Zaproszenie wystosował też prezydent Bronisław Komorowski.

Wielkie wyróżnienie nie tylko dla Krakowa, ale i dla Polski oraz Kościoła. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w rozmowie z KAI cieszy się z faktu przyznania miastu organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Decyzję ogłosił wczoraj w Rio de Janeiro papież Franciszek.

"Na świecie jest wiele miejsc, które starają się o ten zaszczyt. My ten zaszczyt zawdzięczamy przede wszystkim błogosławionemu Janowi Pawłowi II i wyjątkowej więzi papieża-Polaka z Krakowem" - podkreślił Jacek Majchrowski. Jak dodał, to wydarzenie będzie miało ogromną wartość promocyjną dla miasta. "Jestem przekonany, że Kraków doskonale poradzi sobie z organizacją tego przedsięwzięcia. Nasze służby i jednostki wielokrotnie udowadniały, że są odpowiednio przygotowane, czego przykładem mogą być choćby pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI" - zaznaczył prezydent Krakowa. Dodał, że współpraca urzędników miasta i województwa ze stroną kościelną przebiega bez zarzutu.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w spotkaniu modlitewnym "Rio w Krakowie" wzięło udział kilka tysięcy osób - nie tylko z Polski, ale również z Włoch, Francji i Słowacji. Krakowskie Rio to wydarzenie skierowane do wszystkich którzy nie mogli pojechać do Brazylii na Światowe Dni Młodzieży. Wierni łączyli się z Rio de Janerio nie tylko duchowo, ale i za pośrednictwem transmisji.

 


-
Aneta Regulska/ IAR/ KAI/ bp

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię