Nowa dyrektorka jest autorką siedmiu książek poetyckich, nagradzanych i tłumaczonych na różne języki. Przez wiele lat łączyła pracę wykładowczyni uniwersyteckiej i krytyczki z zarządzaniem projektami kulturalnymi i edukacyjnymi. Była związana z takimi instytucjami jak Narodowy Teatr Klasyczny w Madrycie czy Centrum Dokumentacji Teatralnej Narodowego Instytutu Sztuk Scenicznych i Muzyki.  

- Poezja będzie ważna w naszym programie, ale w Krakowie będziemy kłaść nacisk także na teatr - mówi Beatriz Hernanz Angulo.

Beatriz Hernanz Angulo poprzednio pracowała w Instytucie Cervantesa w Palermo.

Instytut Cervantesa jest hiszpańską instytucją państwową utworzoną w 1991 roku w celu upowszechniania i nauczania języka hiszpańskiego oraz promocji kultury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej za granicą. Otwarcia krakowskiej placówki dokonali w 2004 roku obecni król i królowa Hiszpanii. Instytut Cervantesa działa również od 1994 roku w Warszawie, a jego działania są częścią dyplomacji kulturalnej prowadzonej przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce. Beatriz Hernanz Angulo jest pierwszą kobietą, która staje na czele krakowskiej placówki.
 
Instytut Cervantesa w Krakowie mieści się przy ulicy Kanoniczej 12 w zabytkowej kamienicy Malarnia. Zajmuje się organizacją kursów języka hiszpańskiego i międzynarodowych egzaminów DELE i SIELE oraz wydarzeń kulturalnych, mających na celu promocję hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej twórczości. Działa w nim otwarta dla wszystkich zainteresowanych Biblioteka im. Eduarda Mendozy, w której zbiorach znajduje się13 tys. książęk.
Instytut Cervantesa jest największą instytucją międzynarodową upowszechniającą język hiszpański. Jego działalność została wyróżniona w 2005 roku Nagrodą Księcia Asturii.