Jak wyjaśniła w środę dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora, zmiany rozwiązań w projektach dla zbiorników Malinówka 1 i Malinówka 2 zostały wprowadzone jeszcze przed przystąpieniem do realizacji zadania. Wypracowały je wspólne Wody Polskie wraz z organizacjami ekologicznymi: Akcją Ratunkową dla Krakowa, Towarzystwem na rzecz Ziemi, Towarzystwem na Rzecz Ochrony Przyrody oraz inicjatywą Siostry Rzeki, przy współudziale naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN oraz przedstawicielami Komisji Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa.

Projekt dotyczący zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy na obrzeżach Krakowa obejmuje m.in. budowę dwóch suchych zbiorników przeciwpowodziowych Malinówka 1 i Malinówka 2.

„Jej realizacja pozwoli zmniejszyć zagrożenie powodziowe na rzece Serafie poniżej Wieliczki, a w szczególności osiedla Stary Bieżanów. To właśnie w tym rejonie, ze względu na wypłycenie koryta rzeki oraz gęstą zabudowę, bardzo często dochodzi do podtopień i lokalnych zalewów terenu” - wyjaśniła dyrektor.

Wypracowane porozumienie – wskazała przedstawicielka RZGW - wprowadza zmiany rozwiązań w projektach dla zbiorników Malinówka 1 i Malinówka 2, tak aby zmniejszyć ingerencję w tereny zielone, zachowując niezmienione właściwości przeciwpowodziowe.

„Bardzo ważnym aspektem sprawy jest fakt, że nastąpiło to w sytuacji, gdy Wody Polskie posiadały już prawomocną decyzję na o wiele większy zakres wycinki drzew i krzewów oraz niwelację całego obszaru inwestycji” - dodała Sikora.

W przypadku zbiornika Malinówka 1 zostanie zwiększona powierzchnia terenu wyłączonego z wycinki drzew i krzewów w czaszy zbiornika. Zachowane zostanie wyjątkowo cenne przyrodniczo i krajobrazowo skupisko dębów, położone w centralnej części zbiornika. Poprzez stworzenie bogatych gatunkowo siedlisk łąkowych w postaci „łąk kwietnych” nastąpi rekultywacja terenu powyrobiskowego.

Wskutek działań powodujących obniżenie terenu zwiększy się poziom wód gruntowych na obszarach rekultywowanych. To dodatkowo przyczyni się do zwiększenia bioróżnorodności obszaru o gatunki typowe dla terenów podmokłych.

Zostanie także ukształtowany rów ułatwiający wpływanie wezbranych wód Malinówki w okresach powodziowych do starorzecza, co poprawi jego warunki hydrologiczne.

Dodatkowo, by osiągnąć poziom gruntów nieprzepuszczalnych, przesłona w zaporze czołowej i na niewielkim odcinku północnej zapory bocznej zbiornika zostanie przedłużona w głąb ziemi. Takie działanie ma sprzyjać wzrostowi poziomu wód gruntowych, co korzystnie wpłynie na wzrost drzew na tym terenie.

Na drugim zbiorniku w jeszcze większym stopniu zostanie ograniczona wycinka drzew i krzewów. Nastąpi rekultywacja terenu powyrobiskowego, tak by można było stworzyć różnorodne siedliska wilgotne i podmokłe, dzięki czemu zamieszkujące je gatunki będą miały dogodne miejsce do bytowania i rozrodu. Zostanie zachowana również bardzo urokliwa łąką porośnięta głównie przez najokazalszy poza strefą tropikalną, skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia).

Wdrożone zostaną także działania pozwalające zachować jak najdłuższy odcinek starego koryta potoku Malinówka, a ubezpieczenie nowego ma zostać zaprojektowane z wykorzystaniem rozwiązań jak najmniej ingerujących w teren.

Obydwa tereny zbiorników, w przeciwieństwie do istniejącego już suchego zbiornika Serafa 1, w planach Wód Polskich nie mają być ogrodzone i poza okresami napełnienia, mają być dostępne dla mieszkańców.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.