- A
- A
- A
J. Krupa: "Nie będzie zakazu palenia węglem"
"Województwo będzie posiadało dość środków aby zapobiegać zanieczyszczaniu powietrza, ale Kraków musi przygotować odpowiedni program i mieć pieniądze na wkład własny" - przyznał w porannej rozmowie Radia Kraków członek Zarządu Województwa Małopolskiego - Jacek Krupa. Wicemarszałek dodał, że władze województwa nie wydadzą zakazu palenia węglem." Województwo małopolskie będzie miało pieniądze na programy zwalczające zanieczyszczanie powietrza. Unijne fundusze - jakie do Małopolski trafią w następnej perspektywie finansowej w dużej mierze zostaną przeznaczone na działania ekologiczne - między innymi na poprawę czystości powietrza" - zapowiedział poranny gość Radia Kraków Jacek Krupa z zarządu województwa małopolskiego. Jak wyjaśnił chodzi między innymi o szukanie alternatywnych sposobów miejskiego transportu.
Władze województwa czekają na wnioski Krakowa w sprawie ekologicznych inwestycji - zapewniał Jacek Krupa. Jednak jeśli miasto chce dostać unijne dofinansowanie musi mieć pieniądze na wkład własny - to około 15 procent potrzebnych pieniędzy. Prezydent Krakowa zwrócił się do władz województwa w sprawie zakazy palenia w piecach węglem - władze województwa zapewniają, że takiego zakazu nie będzie.
ZAPIS PORANNEJ ROZMOWY W RADIU KRAKÓW
Jacek Bańka: Panie Marszałku, stać nas w Krakowie i Małopolsce na czyste powietrze?
- Oczywiście, że nas stać. Wymaga to szerokiej akcji informacyjnej, ekonomicznej i finansowej. Środki z Unii Europejskiej, w przyszłej perspektywie, będą w dużej mierze przeznaczone na działania proekologiczne, w tym na przywrócenie i utrzymanie czystego powietrza. Głównie będą to środki przeznaczone na poszukiwanie nowych, alternatywnych sposobów transportu publicznego.
Zakazu palenia węglem w piecach chce prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Władze województwa Małopolskiego domagają się z kolei, by zapewnił on pieniądze na dopłaty dla tych mieszkańców , którzy pala w piecach, bo nie stać ich na ogrzewaniem gazem lub energią elektryczną
- To jest nieporozumienie. Województwo małopolskie jako instytucja zarządzająca środkami z Unii Europejskiej ma, i w przyszłości kiedy zostan ie nowy unijny budżet, będzie miało p dość funduszy aby współfinansować programy zapobiegania zanieczyszczenia powietrza. Potzrebny jest tylko dobrze napisany program oraz tzw . wkładu własnego, minimum 15-20% kosztów takiego programu Być może po tej stronie jest problem ze strony miasta.
Czyli sytuacja nie jest beznadziejna?
- Nie, nie jest beznadziejna. Problem polega na tym, że to nie jest tylko kwestia pieniędzy, ale także prawa. Podam przykład. Jeżeli powstają nowe budynki, nowe projekty, które otrzymują zezwolenie na budowę to w miastach, gdzie występuje problem z zanieczyszczeniem powietrza, w zezwoleniu na budowę powinien być zapis dotyczący paliwa, którym ocieplany będzie budynek. W tej chwili nie ma takiego zapisu. Przy oddawaniu budynku do użytku, nadzór budowlany nie może sprawdzić czy będzie on ogrzewany zgodnie ze standardami. To trzeba zmienić.
Panie Marszałku, trzymam się tych magicznych dat 2014-2020 r. przez ten czas będziemy otrzymywać pieniądze z kasy europejskiej. Wtedy nastąpi poprawa czystości powietrza w Krakowie i w Małopolsce?
- Wtedy zostaną stworzone ku temu warunki. To czy będziemy potrafili to wykorzystać zależy od samorządów, rządu i społeczeństwa. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy mieć czyste powietrze w Krakowie. Gdy zapytamy przechodniów na ulicy to każdy powie: „tak”, ale gdy zapytamy gospodarza domu, czy chce ponosić w związku z tym większe koszty to odpowie: „nie”. Trzeba mu pomóc poprzez odpowiedni system ulg i dotacji ze strony państwa.
Czystość powietrza zależy zarówno od rządu jak i od nas, obywateli?
- Oczywiście, że tak.
2016 r. jako data uruchomienia szybkiej kolei aglomeracyjnej między innymi z Trzebini do Krakowa, z Krakowa do Tarnowa. To wersja optymistyczna, biorąc pod uwagę problemy wykonawców, czy pesymistyczna?
- Myślę, że jest to termin realny. Odpowiedzmy sobie na pytanie: „Co to jest kolej aglomeracyjna?”. To nie jest tylko pociąg, który jedzie po szynach, ale cały system biletów, parkingów, węzłów transportowych. Czy do tego czasu cały ten system zostanie przygotowany, to zależy od poszczególnych gmin i województwa. My jesteśmy gotowi, ale czy będą gotowi nasi partnerzy? Większość z nich pewnie tak. To są olbrzymie nakłady i środki.
Chodzi także o nakłonienie kierowców aby potrafili zostawić swoje auta na parkingach w systemie park&drive, ale także o podjęcie decyzji o ograniczeniu wjazdu do centrów miast. Nie wierze, że w sytuacji gdy centra miast będą otwarte to ktoś zrezygnuje ze swojej wygody i zostawi samochód na parkingu w systemie park&drive.
Rozmowa o kolei aglomeracyjnej zaczyna przypominać rozmowę o poprawie czystości powietrza. Jeżeli te wszystkie czynniki zagrają zdarzy się to między 2014 a 2020 rokiem.
- Tak, nie wszystko zależy od administracji i władzy. Mamy wiele barier, które tkwią w naszej mentalności. To dotyczy zarówno ochrony środowiska, jak i korzystania z transportu. Mamy przekonanie, że jako obywatele mamy tylko prawa, a obowiązki od siebie odrzucamy. Nawet jeśli te obowiązki przynoszą nam korzyści. Wszyscy wiemy jakie jest powietrze. Mamy przewlekłe zapalenia oskrzeli, zatok i nie wiążemy tego z naszymi działaniami, które składają się na negatywny efekt.
Panie Marszałku, kiedy ostatnio był Pan w filharmonii?
- Trzy tygodnie temu.
Co grali?
- Byłem na takim koncercie jubileuszowym, organizowanym przez powiat krakowski pod tytułem: „Perły powiatu”. Występy młodych artystów z terenu powiatu krakowskiego.
Filharmonia jest poważnie zadłużona, być może będą potrzebne zmiany repertuarowe. Dostał Pan już program naprawczy od dyrektora Bogdana Toszy?
- Jestem z panem dyrektorem umówiony na jutro rano. Mamy poważnie rozmawiać o restrukturyzacji organizacyjnej filharmonii. Podkreślam, że nie o restrukturyzacji artystycznej. Nie mamy ambicji aby kierować programem artystycznym żadnej instytucji. Naszym obowiązkiem jest, aby wszystkie wymogi formalne dotyczące zarządzania finansami były spełnione. I nic więcej.
Panie Marszałku, jak Pan słyszy, że możliwe jest wykreślenie z repertuaru filharmonii dzieł objętych prawami autorskimi, to przyzna Pan, że jest to sytuacja absurdalna.
- Ja nie dopuszczam takiej myśli.
Na tym ucierpią polscy kompozytorzy, polska muzyka.
- Oczywiście, że tak. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy wymogami administracyjnymi a kreowaniem twórczości artystycznej. Na pewno takie rozwiązanie się znajdzie. Jest to trudna sytuacja. Mamy świadomość, że filharmonia nigdy sama siebie nie będzie finansowała, ale nie można wydawać więcej niż się otrzymuje z różnych źródeł. Trzeba się trzymać planu finansowego.
W filharmonii, jednym słowem, musi wszystko grać. Dziękuję za rozmowę.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:50
Rzecznik PiS boi się wieczorem wychodzić na ulice Krakowa. Jest reakcja marszałka województwa
-
09:02
Majówka na drogach nie była bezpieczna, ale obyło się bez ofiar śmiertelnych
-
08:15
Dlaczego Małopolska nie chce Centrów Integracji Cudzoziemców? Marszałek Smółka: wspieramy obcokrajowców inaczej
-
08:01
Kolejny etap przebudowy ulicy Wrony w Krakowie. Są spore utrudnienia
-
07:42
Na początku był chaos. Jak teraz sobie radzi Tarnów bez lekarza w punkcie dla nietrzeźwych?
-
07:25
Wybory prezydenckie: ostatni dzień na zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego
-
07:08
Gminie Tarnów nie podoba się organizacja ruchu na czas ważnego remontu w mieście
-
06:45
Kim jest człowiek, który od setek lat oszukuje świat sztuki?
-
06:28
Poniedziałek będzie pochmurny. Na południu Małopolski deszcz, w Tatrach może spaść śnieg
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 05.05
-
06:01
Czas start! Językiem polskim rozpoczął się egzamin dojrzałości
-
21:05
Nienawidzę cię, ale nie odchodź! Jak żyć z borderline?
-
20:47
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1565 04.05.2025
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze