Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Huczny jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt

Pokaz obrazu Jana Matejki, korowód Zygmuntowski i rekonstrukcja zawieszenia dzwonu Zygmunt - te i inne atrakcje czekają na krakowian i turystów z okazji zbliżającego się jubileuszu 500-lecia tego wyjątkowego na skalę Polski zabytku.

fot: Marek Lasyk

Obchody 500-lecia Zygmunta zainauguruje poniedziałkowa msza św., która odprawiona zostanie w katedrze na Wawelu. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie wystawa "Matejko. Od wielkiego dzwonu", podczas której zaprezentowany zostanie obraz i szkice pt. "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku".

"Pokazujemy jeden z obrazów ikonicznych, łączących się z tym celebrowanym w najbliższych dniach wydarzeniem, ale również szkice koncepcyjne, które zachowały się w zbiorach Domu Jana Matejki - Muzeum Narodowego w Krakowie" - podkreślił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, podczas czwartkowej konferencji prasowej. "Myślę, że to duża atrakcja, zważywszy na wielkie gabaryty obrazów, które popełnił mistrz Matejko" - dodał.

Kolejną z zaplanowanych atrakcji będzie multimedialna rekonstrukcja zawieszenia dzwonu na wieży Zygmuntowskiej, która odbędzie się wieczorem 9 lipca; cztery dni później będzie można natomiast wziąć udział w korowodzie Zygmuntowskim, który z Rynku Głównego przejdzie na Wawel.

"Wykonana replika dzwonu będzie szła w dużym pochodzie od Bramy Floriańskiej, aż na Wawel, z paroma przystankami, a później będzie też eksponowana w różnych częściach miasta, po to, aby mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wygląda ona naprawdę" - podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do przybliżenia historii tego wyjątkowego zabytku. "Nie znamy daty dziennej odlania dzwonu Zygmunt, natomiast znamy trzy daty towarzyszące jego zawieszeniu: 28 czerwca 1521 roku - transport dzwonu na Wawel; 9 lipca - jego wyniesienie na wieżę; 13 lipca - wspomnienie św. Małgorzaty, bardzo wtedy czczonej, jako dzień pierwszego dzwonienia +Zygmunta+" - wyjaśnił ks. prałat Jacek Urban, dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Dzwon Zygmunt waży prawie 13 ton, a jego całkowita wysokość - z jarzmem i sercem - to 450 cm. Jego bicie usłyszeć można aż do 30 km, a żeby wydobyć z niego dźwięk, potrzebna jest siła 12 dzwonników. Jak zauważyła Renata Kopyto, kierownik krakowskiego Domu Norymberskiego, nie wszyscy mieszkańcy miasta wiedzą, że zabytek ten jest dziełem właśnie norymberczyka.

"Powstał on na zamówienie króla Zygmunta Starego, ale jego wykonawcą był Hans Beham, który w 1518 roku przyjechał do Krakowa i pracował na dworze królewskim, odlewając najpierw armaty i kule armatnie" - powiedziała kierownik. "Dopiero w roku 1520 (...) król, po urodzeniu syna, zdecydował się na zlecenie odlania wyjątkowego dzwonu, który do niedawna był największym dzwonem w Polsce, a także jednym z największych w Europie" - podkreśliła.

Szczegółowy program obchodów znaleźć można na stronach: www.krakow.pl i www.500-sigismundus.com. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Polska Agencja Prasowa

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię