"Jeszcze nie zdecydowaliśmy, gdzie umiejscowimy grę w sieci – mamy parę możliwości i je rozważamy. Na pewno chcielibyśmy, żeby wszystkie istotne informację na temat gry pojawiły się na stronie szpitala" – powiedziała w piątek PAP komendantka szczepu Z Dębowego Lasu Joanna Iwanicka.
Zwracała uwagę przede wszystkim na wersję gry na żywo – na terenie szpitala. "Ponieważ jesteśmy harcerzami, staramy się promować aktywność na świeżym powietrzu i naukę przez doświadczenie – dlatego zdecydowaliśmy się na terenową formę gry" – podkreśliła.
Zgodnie z jej opisem wstępna koncepcja zakłada, że na starcie gry będą mapki z oznaczonymi punktami, ale ukrytymi w specjalnych skrzyniach. Każdy punkt ma kod QR, który po przeskanowaniu telefonem odeśle do strony internetowej z informacjami na temat szpitala – np. o założycielu tej placówki. Na uczestników zabawy czekać będą także zagadki w formie quizu. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi uczestnik zostanie przekierowany do punktu w kolejnej lokalizacji – i tu będzie czekać drobna nagroda, np. naklejka lub opis ciekawostek związanych ze szpitalem. Na tego, kto najszybciej pokona kolejne punkty, będzie czekać skrzynia ze skarbem.
"Gra będzie otwarta cały rok, to znaczy, że każdy, kto znajdzie się na terenie szpitala, będzie mógł wziąć w niej udział" – wyjaśniła komendantka.
Prace nad grą harcerki w wieku od 10 do 12 lat, z dwóch zastępów, planują zakończyć we wrześniu. W przygotowaniach pomaga im dorosła kadra drużyny. Twórczynie gry same wybrały najciekawsze wątki z historii szpitala i obmyśliły plan zabawy.
"To bardzo intersujący sposób na poznanie historii miejsca i prawdziwa lekcja historii tak dla młodych ludzi zaangażowanych w przygotowanie gry, jak i tych, które podejmą się wyzwanie do uczestnictwa w rywalizacji" – ocenił rzecznik prasowy szpitala Babińskiego Maciej Bóbr.
Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie od kilku lat współpracuje ze szczepem ZHP Z Dębowego Lasu. Harcerze organizują na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego różnorodne spotkania, w tym ogniska, ale też pomagają w przygotowaniu i realizacji imprez organizowanych przez szpital, np. pikników rodzinnych. Harcerze pomagali także w przenosinach dawnej szpitalnej biblioteki lekarskiej do nowego miejsca.
W tym roku z uwagi na ograniczenia związane z pandemią zorganizowali na wolnym powietrzu i pod rozbitymi namiotami półkolonię. W ramach zajęć zajęli się porządkowaniem terenu przed budynkiem danej kotłowni, w których jest użyczone im pomieszczenie harcówki, sadząc rośliny, tworząc rabaty ogrodowe.
Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego w Kobierzynie działa na terenie zabytkowego kompleksu szpitalno-parkowego. Od 2018 r. nosi nazwę kliniczny. Ma 16 oddziałów stacjonarnych, 8 opieki dziennej, 9 zespołów leczenia środowiskowego i prowadzi 8 poradni zdrowia psychicznego. Leczy się tam rocznie ok. 8,5 tys. osób. Udzielanych jest ok. 100 tys. porad, konsultacji i wizyt domowych.
Placówka została otwarta w 1917 r. Kompleks szpitalny wybudowano według koncepcji samowystarczalnego miasta ogrodu i był wówczas zaliczany do najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek tego typu w Europie. Na 52 ha powstało 15 pawilonów dla chorych, ponad 40 budynków administracyjnych, gospodarczych i mieszkalnych.
Szpital miał też m.in. własną piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, warsztaty techniczne i różnego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej. Ponadto były tam gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplica i cmentarz.
W 1942 r. chorych kobierzyńskiego zakładu Niemcy wywieźli do komór gazowych w KL Auschwitz. Zabili tam 556 osób. 30 osób nienadających się do transportu do obozu uśmiercono na miejscu zastrzykami z fenolu.
Zespołem szpitalno-parkowym zarządza spółka Małopolskie Parki Przemysłowe, zajmując się jego kompleksową rewitalizacją i użyczając szpitalowi nieodpłatnie niezbędne do jego funkcjonowania budynki.
(PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.