"Chcę zapewnić, że absolutna większość polskiego społeczeństwa z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością patrzy na Państwa i ocenia państwa codzienny trud i wysiłek" – zwrócił się do funkcjonariuszy na Wawelu prezydent Andrzej Duda. "Jesteście państwo jednym z filarów bezpieczeństwa naszego kraju i przede wszystkim nas wszystkich. To dzięki temu Polacy mogą spać spokojne, pracować spokojnie, spokojnie posyłać dzieci do szkoły" - dodał.

Pochwalił Straż Graniczną również za reprezentowanie Polski poza granicami kraju. Nawiązując do incydentu z rosyjskim myśliwcem nad Morzem Czarnym, wyraził "wdzięczność, szacunek i podziw umiejętnościom w zakresie pilotażu, w opanowaniu, wytrzymałości psychicznej załogi samolotu", która wówczas patrolowała ten obszar.

"Przed nami dzisiaj bardzo wiele wyzwań. Ta granica, której dzisiaj tak bardzo musicie strzec; te prawie 1200 km granicy RP, 650 km w sumie granicy morskiej i lądowej z okręgiem kaliningradzkim, granica z Białorusią, 530 km z Ukrainą - to dzisiaj odcinek, który wymaga szczególnej uwagi, szczególnego skupienia, który cały czas stanowi szczególne wyzwanie. Dziękuję, że nie tylko na tym odcinku służycie, ale że także na tym odcinku pomagacie" - zaznaczył prezydent.

"Dziękuję także za to, że na odcinku granicy z Białorusią (…) uratowaliście państwo życie wielu nielegalnym migrantom ratując ich często z narażeniem swojego życia i zdrowia, znajdując ich w nocy w lasach, ratując ich od hipotermii, od niechybnej śmierci" - oznajmił. Andrzej Duda podziękował SG również za współpracę z organizacjami pozarządowymi i humanitarnymi, "które w odpowiedzialny sposób starają się realizować swoje zadania".

"Dziękuję, że w niezachwiany sposób realizujecie swój podstawowy obowiązek, jakim jest strzeżenie granicy Rzeczpospolitej Polskiej i bezpieczeństwa jej obywateli" - podkreślił.

W trakcie apelu prezydent wręczył awanse generalskie komendantom płk. SG Adamowi Wanarskiemu i płk. SG Tomaszowi Zybińskiemu oraz odznaczenia państwowe funkcjonariuszom Straży Granicznej. Również podczas tegorocznego Święta SG 160 funkcjonariuszy otrzymało promocję na pierwszy stopień oficerski.

Zwracając się do funkcjonariuszy SG szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że czas, w którym pełnią oni swoją służbę, jest czasem nieoczekiwanych wyzwań nie tylko dla Polski, ale dla całego świata. "Kilka lat temu kto by się spodziewał, że będziecie musieli z dnia na dzień odtwarzać posterunki graniczne tam, gdzie od lat ich nie było - na granicy południowej i zachodniej; będziecie musieli tworzyć kordon sanitarny wokół naszego kraju, bo pojawiło się coś nieoczekiwanego, nowego, nieznanego, śmiertelnie groźnego dla naszych obywateli - mówię tu o pandemii" - wyliczał.

"Nagle Polskę i Europę chce zalać fala nielegalnej migracji. W sposób całkowicie sztuczny, z powodów politycznych w wyniku podjętych decyzji o wojnie hybrydowej skierowanej przeciwko naszemu krajowi i przeciwko Europie przez ponure reżimy w Moskwie i Mińsku ta fala miała zalać nasz kraj, miała zalać nasz kontynent" - kontynuował szef MSWiA.

Dodał, że fala ta miała być również przygotowaniem do wojny i miała zdestabilizować sytuację polityczną i społeczną w Polsce i Europie. "Ale to wy powstrzymaliście tę falę. Zrobiliście to dla Polski i dla Europy. I chwała wielka wam za to, za waszą odwagę, za waszą determinację" - powiedział.

Kamiński przypomniał, że w ubiegłym roku do naszych granic dotarła wojna, a wraz z nią "miliony prawdziwych uchodźców wojennych z Ukrainy, przed którymi roztoczyliście opiekę, otworzyliście serca". "Były to w większości kobiety i dzieci. Tak, zaopiekowaliśmy się nimi, pomogliśmy im. Przerażonym małym dzieciom i przerażonym kobietom uciekającym przed bombami. Po raz kolejny polska Straż Graniczna była na pierwszej linii i jak zwykle była niezawodna. Za to wszystko składam wam wielkie podziękowania" - mówił.

Z kolei szef formacji gen. dyw. Tomasz Praga podkreślił podczas uroczystości, że "nowa rzeczywistość pokazała, jak ważnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa państwa jest Straż Graniczna".

Zaznaczył, że "dziś służba w Straży Granicznej wymaga specjalistycznych umiejętności". "Nasze zadania są coraz trudniejsze i trzeba mieć świadomość, że najbliższa przyszłość będzie wymagała od Straży Granicznej wyjątkowych kompetencji" - powiedział.

Dodał, że z tego powodu w tym roku, na bazie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej. "Nowa uczelnia pozwoli na prowadzenie studiów sprofilowanych kierunkowo do potrzeb Straży Granicznej. Co istotne - zajęcia będą prowadzone przez praktyków z bogatym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w szeregach naszej formacji" - zapewnił Praga.

Komendant zaznaczył, że decyzja o powstaniu uczelni "jest wyrazem uznania dla Straży Granicznej ze strony polskiego rządu za realizację niezwykle ważnych zadań, związanych z ochroną naszych granic (...)".

Uroczystości zakończyła prezentacja musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej SG, występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG oraz defilada pododdziałów nowo promowanych funkcjonariuszy SG.