Pula 35 milionów złotych zostanie przeznaczona na realizację 180 zwycięskich pomysłów. 7 milionów złotych to pieniądze na pomysły ogólnomiejskie.
"W ramach tej kwoty będziemy realizowali w latach 2022 i 2023 trzynaście projektów. Pozostałe projekty to projekty dzielnicowe i tutaj 167 projektów, które będą realizowane. Najwięcej głosów ważnych oddano w Dzielnicy VIII Dębniki, Dzielnicy XIII Podgórze i Dzielnicy Nowa Huta. Najmniej głosów oddano w Dzielnicy XVI Bieńczyce, w Swoszowicach oraz w Dzielnicy Stare Miasto" - tłumaczy Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia krakowskiego magistratu.
Warto dodać, że wśród projektów dotyczących miasta absolutnym liderem okazał się pomysł budowy toalet przy miejskich placach zabaw. Mieszkańcy wskazali też, że chcą posadzenia kolejnego Lasu Krakowian, a także budowy lodowiska czy parku na Młynówce Królewskiej. Jak ocenia Natalia Nazim - autorka wniosków do budżetu obywatelskiego - wyniki tej edycji w jasny sposób pokazują czego potrzeba mieszkańcom.
"Wygrały projekty nie te, które były najbardziej promowane, tylko te, które były najbardziej potrzebne. Przykładem są toalety przy placach zabaw, wydawałoby się, że projekt mało atrakcyjny, mało kreatywny, ale jakże potrzebny. To mnie cieszy, że w tym roku wygrały projekty, o których możemy powiedzieć, że są po prostu miastu potrzebne" - komentuje Nazim
Te potrzeby wyraźnie widać też w zestawieniu dotyczącym liczby projektów i temu, jakim obszarom zostały poświęcone.
"W tym obszarze dotyczącym zieleni i ochrony środowiska to jest 39% projektów, czy w przypadku projektów ogólnomiejskich nawet ponad 40% projektów. Później projekty o charakterze kulturalnym. Projekty dotyczące bezpieczeństwa to obszar, który zajął trzecie miejsce, jeżeli chodzi o wybór mieszkańców. Pozostałe kwestie dotyczące infrastruktury sportowej czy też komunalnej. Najmniej popularny obszar w tym roku to był obszar dotyczący zdrowia" - wymienia Płoskonka.
Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podkreślał, że szczególnie cieszy go rosnąca liczba głosujących.

"Ponad 50 tys. krakowian uczestniczyło w tym głosowaniu, co ważne i co chcę podkreślić to fakt, że mimo iż zdecydowana większość głosowała w formie elektronicznej, to jednak spora część mieszkańców głosowała papierowo, czyli okazało się, że te dwie formy głosowania nadal powinny być utrzymane" - mówi Kulig.

Łyżką dziegciu w beczce miodu okazała się informacja o tym, że magistrat zredukuje liczbę członków zasiadających w Radzie Budżetu Obywatelskiego. Jak tłumaczył prezydent Kulig, cześć członków tego gremium - głównie radnych miejskich i dzielnicowych - nie było zainteresowanych przebiegiem tej inicjatywy i nie uczestniczyło w spotkaniach, stąd taka decyzja. 
Oburzenia nie kryli aktywiści, którzy również zasiadali dotychczas w radzie. Jak mówi Tomasz Pytko, Rada Budżetu Obywatelskiego broniła jego kształtu i stała na straży tego, aby wszystkie etapy były realizowane w sposób transparentny.

"Ktoś się temu przypatrzył, może za dużo osób miało odmienne zdanie. Dzieją się rzeczy, o których warto mówić głośno, bo nie wiadomo, jak to wpłynie na przyszłe budżety, czy nie zostanie zmieniona drastycznie formuła, bo nie będzie miał kto tego skontrolować" - komentuje Pytko.

Z kolei Rafał Zawiślak - aktywista i radny dzielnicy Dębniki - uważa, że zmiany w dotychczasowym składzie rady nie przyniosą nic dobrego.

"Obawiam się, że tylko i wyłącznie pójdzie to w negatywną stronę, ponieważ od 3 lat wyniki budżetu obywatelskiego pną się do góry, co roku jest coraz lepiej, jest to naprawdę praca społeczna wielu osób, a w tym momencie nie wiemy, jak będzie ta praca dalej przebiegała" - mówi Zawiślak.

Zdaniem aktywistów zmiany w składzie rady to próba przejęcia przez miasto jeszcze większej kontroli nad tym, jakie projekty przechodzą weryfikację i są dopuszczane pod głosowanie. 

Zwycięskie projekty ogólnomiejskie:

- Toalety przy placach zabaw w każdej dzielnicy
- Zasadźmy wspólnie Las Krakowian!
- Zielone Płuca Krakowa - zielona każda dzielnica 
- Młynówka Królewska – najdłuższy park w Polsce! Nowy etap
- Lodowisko dla krakowian
- Rehabilitacja w Schronisku dla Zwierząt
- Strażacka Mobilna Izba Przyjęć - etap II
- Kraków zrywa z betonem
- Stop Dzikim Wysypiskom Śmieci!
- Strefa relaksu na Podgórzu
- Mobilne zestawy ratujące życie z AED dla Straży Miejskiej
- KOMPUTEROWY KURS Z KLUBEM HERKULES
- Wielofunkcyjne stoły do gry Teqball w Nowej Hucie

PEŁNE WYNIKI MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ