Telefon Pogadania w zasadzie działa bardzo prosto. Każda osoba, która czuje się samotna i chciałaby z kimś porozmawiać, wybiera podany numer telefonu, a system łączy ją z pierwszym dostępnym konsultantem. Jak przekonuje Anna Kowalska - jedna z inicjatorek Telefonu Pogadania - pomysł był bardzo spontaniczny. Zrodził się ze zwykłych rozważań - jak my sobie poradzimy w zaistniałej sytuacji pandemicznej i co z ludźmi, którzy nie mają się do kogo odezwać?
I chociaż pomysł narodził się już jakiś czas temu, spośród wielu zgłoszeń trzeba było wybrać grupę około 50 wolontariuszy. Kowalska zaznacza, że część z nich odbiera już telefony. Pozostali czekają na ostatnie szkolenia.Każdy zakwalifikowany do projektu, przeszedł wstępne rozmowy ze specjalistą i z ponad 700 zgłoszeń, które pojawiły się w ciągu zaledwie kilku dni, wybrano kilkudziesięciu.
Infolinia czynna jest codziennie od godziny 15 do 20, ale Kowalska zaznacza, że wraz z włączeniem do projektu kolejnej grupy przygotowywanych wolontariuszy, godziny odbierania telefonów zostaną wydłużone. Nie trzeba mieć żadnej ważnej sprawy - wystarczy powiedzieć: dzień dobry, chcę porozmawiać, dawno z nikim nie miałam kontaktu. Nawet jedna rozmowa dziennie może w znaczący sposób zmienić to, jak odczuwamy świat.
Wolontariuszka Ewa Norman przekonuje, że tematy rozmów są naprawdę różne, a na infolinie dzwoni co raz więcej osób - niektóre chcą wspominać młodość, inne opowiedzieć o problemach, czują się opuszczone.
Jedna z pierwszych osób, której udało się dodzwonić na infolinię Telefonu Pogadania to Pani Helena z Poznania, która przekonuje, że rozmawiała z wolontariuszką, jakby ją znała od lat, była pozytywnie zaskoczona - takie rozmowy są starszym potrzebne - podkreślała.
A jeżeli ktoś z Państwa chciałby zadzwonić wystarczy wybrać numer 0 800 012 005. Infolinia jest bezpłatna.
- A
- A
- A
Chcesz porozmawiać? Zadzwoń - 0 800 012 005
Można porozmawiać o wszystkim - to główne założenie Telefonu Pogadania. Specjalna infolinia skierowana jest do osób starszych i samotnych, które w związku z epidemią mogą jeszcze bardziej odczuć brak towarzystwa.Bartłomiej Bujas/bp
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze