"UNA" ma być miejscem kameralnych spotkań przy kawie, przestrzenią do otwartej dyskusji, a także lokalem koncertowym dla wybitnych artystów. Jak podkreśla Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w księgarni będą też obowiązywać "godziny ciszy", kiedy muzyki w ogóle nie będzie, co pozwoli gościom skupić się na lekturze. Muzycy będą mogli korzystać z dostępnych w księgarni materiałów nutowych i przećwiczyć repertuar. Dyrektor dodaje, że Wydawnictwo dobrze zna historię tego miejsca i zamierza pozostać wierne tradycji:
Od początku współpracowaliśmy ściśle z kawiarnią i księgarnią "Kurant". Właściwie nasza decyzja o tym, aby otworzyć w tym miejscu kluboksięgarnię, wiązała się z tym, aby uratować to miejsce dla muzyki. W drugiej połowie XIX wieku działała tutaj księgarnia muzyczna. Potem (...) Dom Książki, nastepnie w 1979 roku księgarnia muzyczna przemianowana już od lat 90. na księgarnię "Kurant". I w każdym z tych momentów my byliśmy obecni - mówi Cichy
Bywalcy "Kuranta" podkreślają, że jego wyjątkowy klimat odszedł, ale nowe miejsce ma duży potencjał.
Różne można kawy wypić w Krakowie i ta na pewno jest bardzo dobrej jakości, także polecam. A sam wystrój jest spójny, jest prosty w formie, ale jednak konsekwentny, więc bardzo mi się to podoba. Pierwsze dobre wrażenie, chociaż bardzo mile wspominam tę starą atmosferę "Kuranta". Pewnie znowu będę tu wracać. Jest zupełnie inny klimat. Tam czuło się te dawne lata, czuło się atmosferę, czuło się tych ludzi, którzy bywali.I myślę, że na taką atmosferę to miejsce też musi zapracować - mówią pierwsi klienci kluboksięgarni.
Z okazji inauguracji, do 26 kwietnia w nowym lokalu odbędą się darmowe koncerty artystów współpracujących m.in z krakowską Filharmonią, Operą i Akademią Muzyczną.
Kluboksięgarnia "UNA" znajduje się przy Rynku Głównym 36. Jest czynna codziennie od 8 do 22.