- A
- A
- A
Budowa spalarni śmieci w Nowej Hucie już na finiszu
Spalarnia śmieci, która powstaje na obrzeżach Nowej Huty, zaczyna nabierać kształtów. Konstrukcja budynków jest już praktycznie gotowa. Teraz trwa układanie zadaszenia. Już w połowie roku zaplanowano pierwsze testy urządzeń.- Cały kompleks będzie się składał z trzech połączonych ze sobą budynków - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Monika Kupnicka z Krakowskiego Holdingu Komunalnego.
Pierwszy budynek będzie pełnił funkcję administracyjno-socjalno-edukacyjną - w nim znajdą się biura i szatnie pracowników. Kolejny to ten, w którym będą gromadzone produkty poprocesowe. Ostatni i ten najważniejszy to serce spalarni: "W nim będą zachodziły ważkie procesy: spalanie śmieci, oczyszczanie spalin i produkcja energii" - tłumaczy Kupnicka.
Śmieci podjadą najpierw do bunkra o głębokości 9 metrów. Stamtąd będą zabierane za pomocą chwytaka i wrzucane do leja, skąd trafią już we właściwe miejsce, czyli na ruszt wielkiego pieca. Będą spalane tak jak na grillu. To, co po nich zostanie to żużel, który odpowiednio obrobiony będzie można wywieźć.
"Spaliny powstałe w wyniku przekształcania będą zaś filtrowane przez nowoczesne urządzenia, dzięki czemu z komina będą się wydobywały praktycznie tylko dwutlenek węgla i para wodna" - wyjaśnia kierownik budowy Juergen Gebhardt - "O bezpieczeństwo mieszkańcy nie muszą się obawiać. Zakład musi bowiem spełnić rygorystyczne wymogi dotyczące emisji. Będziemy nawet poniżej tych norm".
W budynkach instalowane są już także wszystkie urządzenia. W drugiej połowie roku mają się rozpocząć testy. A zakład ma zacząć działać na początku 2016 roku. Spalarnia będzie mogła unieszkodliwić 28 ton śmieci na godzinę. Prąd, który z tego powstanie, mógłby zasilić całą sieć tramwajową w Krakowie albo zapewnić oświetlenie wszystkich krakowskich ulic. A ciepło, które trafi do MPEC-u, będzie mogło "ogrzać" co dziesiątego mieszkańca.
W tej chwili na placu budowy pracuje ponad 500 osób. Są to robotnicy i inżynierowie z sześciu krajów: z Polski, Niemiec, Austrii, Danii, Francji i Korei Południowej - to właśnie koreańska firma jest wykonawcą tej inwestycji.
Czytaj także: Miasto do tej pory nie wywiązało się z obietnic dla Nowej Huty. Zostało jeszcze 14 zadań
(Maciej Skowronek/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
23:02
Aleksander Miszalski: "By zwyciężyć, konieczna jest ciężka praca"
-
22:44
Łukasz Kmita (PiS): "Za nami stoi wiarygodność i osiem dobrych lat dla Polski"
-
22:32
Exit poll: rekordowa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich
-
20:28
W Nowym Sączu będzie można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego, nabór od poniedziałku
-
20:00
Muszyna i Stara Lubownia połączone lustrem. Jak to możliwe?
-
18:33
Frekwencja do g. 17 w skali kraju - 56,69 proc. W Małopolsce - 52,89
-
17:55
Do g. 17 frekwencja w Tarnowie wyniosła 51,51 proc. W Żegocinie - 63,14 proc.
-
16:54
Papież Leon XIV spotkał się z prezydentem Ukrainy
-
15:58
Incydenty wyborcze w Małopolsce. Zniszczenie karty do głosowania, zderzenie dwóch osób...
-
15:43
W nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczną się prace na Zakopiance
-
15:30
Ruch Muzyczny na fali: Piotr Mika rozmawia z Andrzejem Mądro
-
15:03
W Małopolsce frekwencja najwyższa w kraju! W regionie liderem jest powiat nowosądecki
-
14:07
Cracovia górą w ligowym klasyku! Świetny mecz Pasów
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze