- A
- A
- A
Brudny Zalew Nowohucki - kto go w końcu posprząta?
Kto odpowiada za czystość Zalewu Nowohuckiego? - pytają mieszkańcy największej krakowskiej dzielnicy. Bo jak przekonują, brudny jest i zalew, i teren wokół niego. Problemem jest też zbyt mało koszy na śmieci - część z nich zniknęła w związku z planowaną rewitalizacją tego terenu.Ustalenie, kto powinien posprzątać teren Zalewu Nowohuckiego nie jest, jak się okazuje, takie proste. W teorii powinien to robić Polski Związek Wędkarski, w praktyce - wędkarze umywają ręce. Mieszkańcy zwracają również uwagę na niedostateczną liczbę koszy na śmieci, z których, zwłaszcza w weekendy wysypują się odpady.
Tymczasem stan wody zalewu o pomstę do nieba. W czasie roztopów woda wystąpiła z brzegów zalewu, bo odpływ, przy tak zwanym mnichu zatkały… niesprzątnięte właśnie odpady. Spacerujący nad zbiornikiem mieszkańcy mogą zobaczyć martwe ryby i płazy, butelki, resztki jedzenia, butwiejące liście i gałęzie. "Okropny smród. Woda jest brudna, tworzy się na niej swoisty kożuch. Na pewno to nie umila spaceru" - mówią Radiu Kraków nowohucianie.
Stan wody oburza też radnych dzielnicowych, którzy, jak Marcin Permus, radny Bieńczyc czuje się tym zażenowany. "Cały czas podkreślam: tam kumulują się śmieci, które są wyciągane przez Polski Związek Wędkarski na zewnątrz. Potem, w ciepłe dni, temperatury potęgują smród. To wstyd dla całej okolicy i miasta, że taka sytuacja ma miejsce" - oburza się radny Bieńczyc.
W tej sprawie radni wielokrotnie wystosowywali pisma do Zarządu Zieleni Miejskiej, planowane jest także spotkanie.
Bałagan powinien posprzątać Polski Związek Wędkarski. Podpisał on umowę z ZZM, jednak jak pokazuje rzeczywistość jej zapisy są różnie interpretowane. Jak daleko rozmijają się wizje Zarządu Zieleni Miejskiej i PZW pokazuje rozmowa z Bolesławem Kaczorem, wiceprzewodniczącym Koła PZW Nowa Huta. "Jak mamy usuwać nieswoje śmieci? To, co wyłowimy, odstawiamy na bok i "zieleńcy" powinni to posprzątać. My pełnimy tu funkcje społeczne. Nie mamy funduszy na to, żeby wynajmować codziennie samochód i wywozić nieswoje śmieci. Kółeczko się zamyka. Śmieci leżą z boku. Ludzie chodzą i je wyrzucają. Nawet gdyby tu był kontener - to my mamy go wywozić?" - pyta w rozmowie z reporterem Radia Kraków Bolesław Kaczor.
Zarząd Zieleni Miejskiej nieco inaczej interpretuje zapisy umowy. "W świetle porozumienia podpisanego z PZW, wędkarze odpowiadają za czystość wody w obrębie tego 1,5-metrowego odcinka, a to co wyłowią, należałoby też posprzątać, a nie zostawić na brzegu" - ocenia Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM. Dodaje też, że ZZM będzie chciał aneksować umowę z PZW, spotkanie w tej sprawie ma się odbyć 18 kwietnia. "Mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia. Teraz bywa różnorako. Czasem oni sprzątają, czasem firmy utrzymujące porządek na terenie zalewu" - mówi Przyjemska-Grzesik.
Skąd w zbiorniku wzięły się śnięte ryby? Bolesław Kaczor z PZW uspokaja: ryby nie padają masowo, taka jest po prostu kolej rzeczy. "Tak jak w każdej wodzie, tak jak i ludzie, przychodzi pewien etap, przeżyją swoje lata i odchodzą z tego świata. Tak samo i tutaj. Zdarza się, ale to jednostki" - tłumaczy Bolesław Kaczor.
Dobrą wiadomością jest to, że przybędzie koszy na śmieci. ZZM planuje ich zakup w maju, najpóźniej w czerwcu.
Dodajmy, że losy rewitalizacji całego terenu Zalewu Nowohuckiego wciąż się ważą. Pomimo że plany są gotowe, w kasie miasta nie ma na to pieniędzy.
(Jakub Kusy/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:11
W niedzielę 16. wigilia dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej
-
17:41
Przez Chrzanów przejedzie wyjątkowy pociąg. Jego patronem jest lokalny bohater
-
17:20
Jarmark Bożonarodzeniowy powrócił do Chełmca
-
17:17
Bezdomne zwierzaki też chcą mieć świąteczny jarmark
-
17:15
International Cooking Day w WSB-NLU Nowy Sącz
-
16:03
Przyjechał na motocyklu, wręczył prezenty i zdobył serca dzieciaków. A wszystko to dzięki naszym słuchaczom
-
15:11
Koparka na gigancie. Nietypowe zdarzenie w Kętach
-
14:43
Wielki szopkarz i jego pracownia. Warsztat krakowskiego artysty można już oglądać w Muzeum Krakowa
-
14:32
Tu powstawały najpiękniejsze krakowskie szopki
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze