Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Będą konsultacje w sprawie zagospodarowania krakowskich Rybitw

  • Bartłomiej Bujas
  • date_range Czwartek, 2023.03.23 16:23 ( Edytowany Czwartek, 2023.03.23 17:25 )
Wydawało się, że to już koniec dyskusji o budowie Nowego Miasta na terenie krakowskich Rybitw. Tak się jednak nie stanie, bo miejscy radni zobowiązali prezydenta do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mogli wskazać własne pomysły na zagospodarowanie tego terenu. To właśnie na Rybitwach miała powstać dzielnica przyszłości.

fot: B. Ziaja

To bardzo proste! Projekt dzielnicy przyszłości co prawda już dwa tygodnie temu wylądował w koszu, ale wczoraj zabrakło kropki nad i.  Radni nie odrzucili pomysłu sporządzenia planu zagospodarowania tego terenu - a to oznacza, że wciąż będzie można zgłaszać pomysły na krakowskie Rybitwy.
Konsekwencje unieważnienia uchwały jeszcze przed głosowaniem tłumaczył na naszej antenie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. To oznaczałoby koniec tematu w obecnej kadencji prezydenta i Rady Miasta.

posluchaj prezydenta Jacka Majchrowskiego

Tak się jednak nie stało ... a radni poszli nawet o krok dalej. Zobowiązali prezydenta do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Radny Tomasz Daros z klubu Platformy Obywatelskiej, która była autorem tego pomysłu, tłumaczy, że wszyscy będą mogli się wypowiedzieć, czy na Rybitwach powinny pozostać istniejące przedsiębiorstwa, powstawać nowe a wraz z nimi tak gęsta zabudowa. Ile nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe tam widzimy, jaką infrastrukturę, gdzie powinny przebiegać linie tramwajowe i arterie komunikacyjne

posłuchaj Tomasza Darosa

Radny tłumaczy, że konsultacje społeczne mogłyby być punktem wyjścia do zmian w dotychczasowym projekcie, bo rozpoczęcie prac od początku wydłużyłoby znacząco procedurę.

posłuchaj Tomasza Darosa

Unieważnienia uchwały domagał się Włodzimierz Pietrus z Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie jak radny Daros twierdził, że da się znaleźć kompromis - pogodzić dzielnicę przyszłości z istniejącymi już przedsiębiorstwami. Apelował jednak by prace nad terenem Rybitw zaczynać od zera, bo obawia się, że prezydent będzie chciał postawić na swoim, czyli wrzucić plan miejscowy, który został odrzucony. Chce przedstawić ekspertyzy prawne, które potwierdzą, że plan nie może już wrócić.

posłuchaj Włodzimierza Pietrusa

Obawy ma także Remigiusz Tytuła z fundacji Klaster Rybitwy. Przypomina, że to urzędnicy przygotowali plan Nowego Miasta i przedstawili mieszkańcom i przedsiębiorcom, odrzucając wszystkie uwagi i propozycje zmian. Zbliżają się wybory i ta kwestia może stać się kartą przetargową.

posłuchaj Remigiusza Tytuły

Konsultacje muszą odbyć się do marca przyszłego roku. Miesiąc później kończy się jednak kadencja samorządów. 

Sam orędownik Nowego Miasta, czyli prezydent Jerzy Muzyk nie miał dziś czasu na rozmowę. Biuro prasowe magistratu zapewnia jednak, że jest szansa na jego komentarz w kolejnych dniach.

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię