Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Albertiana. Wielkie święto niepełnosprawnych artystów. Rozdano medale św. Brata Alberta

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2019.03.18 11:51 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:32 )
Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie trwa ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. To jeden z największych przeglądów artystów niepełnosprawnych intelektualnie w Polsce. Po raz XIX na scenie można oklaskiwać najlepsze zespoły teatralne z pięciu regionów, wyłonione w eliminacjach. Podczas festiwalu rozdano też medale św. Brata Alberta.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Posłuchaj, co mówi Maja Jaworska - wiceprezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko"
Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana"

"To spotkanie raz w roku ma wielkie znaczenie terapeutyczne. Terapeuci uważają, że muzyka, śpiew dobrze wpływają na rozwój mózgu, na uspokojenie, wyciszenie. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają mnóstwo problemów emocjonalnych, być może więcej niż my. My możemy świadomie przytulić się do drugiej osoby, powiedzieć, że jest nam trudno. Osoba niepełnosprawna trzyma emocje w sobie" - mówi Maja Jaworska - wiceprezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko".

"Albertiana" są organizowane wspólnie przez Fundację Brata Alberta i Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko". Podczas festiwalu zostaną też wręczone medale św. Brata Alberta, przyznawane za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Tegoroczni laureaci to Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krystyna Mrugalska, ks. Stanisław Łada oraz Diana i Wojciech Bonowiczowie. 

Wyróżnienie przyznawane jest od 22 lat. "Trzeba zobaczyć ten świat z bliska " - mówi Wojciech Bonowicz- poeta, biograf ks. J. Tischnera, od 30 lat prowadzący wraz z żoną Fundację Migdałki, w której wspierają osoby niepełnosprawne intelektualnie. "Znam przypadki, że ktoś inspirowany naszym przykładem sam założył u siebie w mieście wspólnotę i to prowadzi. Trzeba pozbyć się lęku. Tak powiedział kiedyś ks. Tischner: ludzie boją się być dobrzy. Bo wtedy za bardzo się odsłonią i zobowiążą, a woleliby mieć swobodę. To ja im wszystkim mówię, że żadne inne miejsce nie dało mi poczucia wolności, jak właśnie ta wspólnota" - przyznaje Wojciech Bonowicz. 

"Tylko wspieram ich muzycznie i kibicuję Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Mój podziw dla Ani jest podziwem dla tej wieloletniej pracy. A z drugiej strony to dług wdzięczności, że i ja mogę w tym uczestniczyć" - mówi Radiu Kraków Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor. 

Medale św. Brata Alberta, przyznawane ludziom szczególnie zasłużonym we wspieraniu osób niepełnosprawnych wręczono podczas 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" zorganizowanego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Tegorocznymi laureatami zostali także Krystyna Mrugalska, która ponad 50 lat temu zakładała pierwsze w Polsce wspólnoty wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie oraz ks. Stanisław Łada, który w Pruszczu Gdańskim prowadzi stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia wolantariuszy i chorych.

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektował Krzysztof Sieprawski ze Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach. Laureatami poprzednich edycji byli między innymi prof. Andrzej Zoll, Ewa Błaszczyk, polarnik Marek Kamiński, Anna Dymna, kard.Franciszek Macharski, premier Jerzy Buzek. 
 

 

(Anna Kluz-Łoś/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię